آستارا – ایرنا – تالاب استیل یا هستل آستارا که به علت نبود بارندگی و تبخیر ناشی از گرمای تابستان دچار کم آبی شده و خشکی‌هایی در سطح آن پدیدار شده بود، به دنبال بارش‌های اخیر طراوت و شادابی خود را باز می‌یابد.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی گیلان، از زمان آغاز بارش باران از عصر جمعه گذشته تا ساعت ۶ صبح امروز (شنبه) میزان بارش در برخی مناطق استان به ۶۰ میلیمتر رسیده و بیشترین آن مربوط به شهرستان آستارا بوده است.

پیش بینی ها نشان می دهد هوای بارانی با شدت و ضعف تا پایان هفته جاری در استان حاکم خواهد بود اما بیشترین شدت بارش ها تا عصر امروز پیش بینی شده است و با وجود اینکه هشدارهایی مبنی بر احتمال رعد و برق، آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل ها و برخی رودخانه ها داده شده، اما بارش ها به زیستگاه ها و تالاب ها صفایی دوباره بخشیده است.

تالاب استیل آستارا با ۱۳۸ هکتار وسعت که تا قبل از بارش ها با عطش دست و پنجه نرم می کرد و خشکی هایی نظیر جزیره های خرد در روی آن ظاهر شده بود، اکنون به مدد باران، لبخند می زند و چین از جبین می گشاید تا همچون همیشه، رهگذران و مسافران را مجذوب کرشمه ها و جاذبه های خود کند و علاقه مندان به طبیعت، خود را در آینه سیم گون آن نظاره کنند.

به این تالاب در زبان تالشی “هستل” به معنای آبگیر گفته می شود و این تالاب که در میان جاده و کوه اسپینه قرار دارد، از قطب های گردشگری، زیستگاه های کم نظیر پرندگان بومی و مهاجر و از منابع آب اراضی کشاورزی آستارا محسوب می شود و از سال ۸۴ به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری و منطقه ای شکار ممنوع تعریف شده است.

تالاب آب شیرین استیل ۱۳ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد و آب آن از چشمه سارهای اطراف و نزولات آسمانی تامین می شود و همه ساله سطح آب تالاب در زمستان و بهار بالا می آید و گاه به راه روستای دربند، سرریز و موجب انسداد موقت آن می شود و در تابستان به شدت کاهش می یابد و از اواسط یا اواخر شهریور، باران به داد تالاب می رسد.

بهمن بهرام پور سرپرست اداره منابع آب آستارا چندی پیش تصریح کرده بود که خشکی کناره های استیل، پدیده ای موقتی است و بارش ها در شهریور ماه سبب احیای مجدد آن خواهد شد.

به گفته او عمق تالاب استیل در کناره ها حدود یک متر و در وسط آن از  هفت تا هشت متر است و میزان ذخیره آب آن، طی دوره های مستمر از سوی کارشناسان آب منطقه ای گیلان مورد رصد و سنجش قرار می گیرد.

 قرار گرفتن این تالاب در فهرست مناطق شکار ممنوع و مرتبط نبودن با دریای خزر سبب شده تا شنا در این تالاب امکان پذیر نباشد اما در بهاران، شوق گردشگران برای قایق رانی در آن و حرکت قایق های رنگارنگ پدالی در سطح آن تماشایی است. 

 تالاب استیل نزدیک به دو سال چشم به راه گردشگران و مسافران دور و نزدیک مانده  و امیدوار است روزی با فروکش کردن شیوع کرونا و برقراری ثبات در کنترل آن، بار دیگر پای گردشگران و شهروندان به چشم اندازهای زیبای آن باز شود.

شهرستان مرزی و گردشگرپذیر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.