رشت – ایرنا – مدیر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان با بیان اینکه نماز جمعه فردا پنج شهریور در سراسر استان برگزار می شود، گفت: البته کمیته شهرستانی می تواند با توجه به وضعیت هر شهرستان نسبت به برگزاری نماز جمعه تصمیم مستقل بگیرند.

حجت الاسلام و المسلمین ولی الله عادلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ادامه همکاری با ستاد مبارزه با ویروس کرونا و بر اساس ابلاغ وزیر کشور نماز جمعه فردا در شهرهای قرمز در فضای باز با پذیرش ۷۰ نفر و در شهرهای نارنجی با پذیرش ۱۰۰ نفر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار و ابتلا ویروس کرونا برگزار می شود.

وی اظهار داشت: همچنین کمیته شهرستانی متشکل از امام جمعه، فرماندار و رییس مرکز بهداشت می توانند با توجه به شرایط بیماری کووید ۱۹ شهرستان تصمیم بگیرند.

مدیر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان خاطر نشان کرد: نماز جمعه فردا در رشت به امامت آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه این شهر برگزار می شود.

برای پیشگیری از یروس کرونا ضروریست تا نمازگزاران توصیه های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، فاصله فیزیکی را رعایت کرده، مهر و سجاده شخصی به همراه داشته باشند ضمن اینکه افراد با برخورداری از کوچکترین علائم سرماخوردگی برای حفظ سلامتی خود و دیگران از حضور در محل برگزاری نماز جمعه خودداری کنند.

نزدیک به یک هزار و ۹۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری بوده و تمام ١٧ شهرستان گیلان شامل رشت ، خمام ، سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه، صومعه سرا، شفت، رضوانشهر، تالش ، رودسر، رودبار، بندانزلی ، آستارا ،  لنگرود، ماسال، فومن و املش به لحاظ رنگ بندی کرونایی، قرمز هستند.

تماس با قطرات تنفسی فرد آلوده به کرونا یکی از راه های اصلی ابتلا به ویروس کرونا است، این قطرات تنفسی از طریق سرفه، عطسه و صحبت کردن و حتی تنفس معمولی انتشار می یابد بنابر این رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک که بارها به آن توصیه شده برای پیشگیری از ابتلا بسیار مهم و تاثیر گذار است.

کرونا در دنیا تاکنون ۶ جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا ، گاما ، دلتا و لامبدا واتا داشته و دلتا یکی از  نسخه های جهش یافته این ویروس است، به گفته متخصصان سویه دلتا حداقل ۲ تا سه برابر نسبت به سویه‌ ووهان مسری‌ تر است.