رشت – ایرنا- رئیس اداره صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: روزانه ۲۶ تن اکسیژن مایع در سه واحد صنعتی در استان تولید می شود که البته با تولید برخی مراکز درمانی دارای دستگاه اکسیژن ساز این میزان در استان افزایش می یابد.

 سعید اخلاقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درحال حاضر سه واحد تولید اکسیژن  در استان فعال هستند که  از این تعداد ۲ واحد قبل از شیوع کرونا فعال بوده اند و در مجموع در حال حاضر  بیش  از یکصد نفر به صورت مستقیم در این بخش مشغول به کار هستند.

وی تصریح کرد:  علاوه بر این ؛ یکی  از  این واحدها طرح توسعه ای هم دارد و  واحد جدید دیگری که مجوز دریافت کرده در حال احداث است که تا ۲ ماه آینده با بهره برداری از آنها حدود ۱۰ تن اکسیژن مایع به ظرفیت تولید این محصول در استان افزوده خواهد شد.

وی یاداور شد: البته یکی از این واحدها برای افزایش توان برق در طرح توسعه با مشکل رو برو بود که با پیگیری های  انجام شده مشکلش بر طرف شد .

 اخلاقی با اشاره به اینکه اکسیژن  مصارف طبی و صنعتی دارد ، بیان کرد: به دلیل نیاز استان به اکسیژن طبی در حال حاضر تولید برای مصارف صنعتی آن متوقف شده  تا بدلیل نیاز بیماران تولید طبی بیشتری داشته باشیم.

رئیس اداره صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه تمامی اکسیژن تولید شده این واحدهای صنعتی در استان مصرف می شود ، اظهار داشت: در حال حاضر  بخشی از اکسیژن تولید شده  را  با تانکر به مراکز درمانی دارای مخزن تحویل می دهند و  بخشی هم به صورت کپسول های گاز اکسیژن شارژ شده است.

 حدود سه هزار واحد صنعتی در گیلان فعال است.