ایسنا/گیلان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه ۴۷ پروژه علوم پزشکی استان با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، اظهار کرد: امیدواریم با همکاری قرارگاه سازندگی خاتم سپاه بتوانیم این پروژه ها را به اتمام برسانیم.

دکتر ارسلان سالاری در حاشیه بهره برداری از بیمارستان اضطراری ارتش در رشت، ضمن قدردانی از همکاری ارتش جمهوری اسلامی و فرماندهی دانشکده هوانیروز با دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در مدت شیوع کرونا، اظهار کرد: گیلان جزو نخستین استان های درگیر با کرونا در کشور بود و تاکنون ۶۰ هزار بیمار بستری در بیمارستان های استان داشتیم.

وی از انجام بالغ بر ۳۰۰ هزار آزمایش تشخیصی کرونا در بیمارستان ها و مراکز سرپایی و غیر سرپایی استان خبر داد و افزود: همزمان با شیوع بیماری کرونا سعی کردیم از همه ظرفیت های استانی و ملی برای ارتقای زیرساخت های بهداشتی و درمانی استان استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به درگیری ۳۰ بیمارستان دولتی و خصوصی و همه مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته استان با بیماری کرونا در حوزه های آموزش، پیشگری و درمان، تصریح کرد: گیلان جزو استان های پیشرو در بسیج ملی مبارزه با کرونا بوده است.

سالاری، با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی از اسفند ۹۸ در کنار حوزه سلامت کل کشور بوده است، عنوان کرد: اقدامات ارتش در بخش های گندزدایی، تهیه اقلام حفاظت فردی و استقرار در مبادی ورودی و خروجی استان کمک شایانی به مدیریت بیماری کرد.

وی همچنین از همکاری ارتش در راه اندازی بخش اورژانس ۱۲ تخته بیمارستان فومن و بهسازی مرکز خدمات جامع سلامت شهر ماکلوان با اعتبار دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی خبر داد و اضافه کرد: راه اندازی آی.سی.یو، سی.تی اسکن و ام.آر.آی بیمارستان فومن با هزینه ۴۰ میلیارد تومانی نیز در دست اقدام توسط ارتش است.

رئیس علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه حوزه بهداشت و درمان استان همزمان با کرونا با چالش ای فراوانی مواجه بود، خاطرنشان کرد: زیرساخت های بهداشت و درمان استان معیوب و ضعیف و تجهیزات پزشکی ما فرسوده و مستهلک است و با پروژه های ناتمام حوزه سلامت و بدهکاری های سنگین مواجه هستیم لذا از همه ظرفیت های ملی و استانی باید برای جبران کمبودها استفاده کنیم.

وی از راه اندازی اورژانس هوایی گیلان در سال گذشته خبر داد و متذکر شد: ۱۷ آمبولانس به ناوگان اورژانس استان اضافه کردیم و تعداد پایگاه های ۱۱۵ استان از ۶۲ به ۶۸ افزایش یافت؛ همچنین مرکز کاشت حلزون شمال کشور را به بهره برداری رساندیم.

سالاری، به افتتاح دو خوابگاه ۶۰۰ نفری با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان و بهره برداری از دو بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی در تالش و لنگرود جهت کاهش بار بیماران در شرق و غرب استان اشاره کرد و گفت: راه اندازی اورژانس بیمارستان شهید بهشتی انزلی و رازی رشت نیز انجام شد.

وی از اتمام ۳۲ پروژه نیمه تمام بهداشت و درمان استان با اعتبار ۴۸۰ میلیارد تومانی خبر داد و عنوان کرد: بیمارستان پورسینای رشت قدمت ۱۰۰ ساله دارد و ۵۰ سال از فعالیت بیمارستان رازی رشت می گذرد؛ بیش از ۳۰ سال از راه اندازی دانشکده های علوم پزشکی استان نیز می گذرد که نشان دهنده اهمیت توجه به بخش سلامت گیلان است.

رئیس علوم پزشکی گیلان، با اشاره به راه اندازی ۹ سی.تی اسکن در استان، یادآور شد: ۸۵۰ قلم تجهیزات پزشکی به ارزش ۷۰ میلیارد تومان بین بیمارستان ها توزیع کردیم و ۲۶ دستگاه اکسیژن ساز خریداری شده است.

وی با بیان اینکه ۴۷ پروژه علوم پزشکی استان با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، اظهار کرد: امیدواریم با همکاری قرارگاه سازندگی خاتم سپاه بتوانیم این پروژه ها را به اتمام برسانیم.

سالاری، از واکسیناسیون ۳۰ درصدی افراد بالای ۳۰ سال استان خبر داد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر قریب به ۲۱۰۰ بیمار کرونایی بستری داریم که از پیک اول بسیار سخت تر است، زیرا در پیک نخست مردم از کرونا ترس داشتند و همه مسئولان پای کار بودند؛ همچنین شدت بیماری کمتر بود، اما در پیک پنجم نه تنها مردم عادی انگاری می کنند، بلکه بیماری از شدت و سرایت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به بهره برداری از بخش اورژانس سایت لاکان رشت با ۱۲۰ تخت، اضافه کرد: پنج دستگاه اکسیژن ساز داریم و سه مخزن اکسیژن را راه اندازی کردیم، زیرا اکسیژن تولیدی استان ۳۰ تن و اکسیژن مصرفی استان ۶۰ تن است و لذا نیاز به اکسیژن اورژنسی و خرید اکسیژن ساز و تهیه اکسیژن مایه داریم.

رئیس علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه در نگران کمبود تخت بیمارستانی هستیم، گفت: اگر با جهش های بعدی کرونا مواجه شویم، نمی توانیم به بیماران سرویس دهی مناسب داشته باشیم لذا نیازمند مشارکت مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم.

انتهای پیام