آستارا- ایرنا – معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: سالانه یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن برنج در استان تولید می‌شود و ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی، آبرسانی و بهره‌وری هزار هکتار اراضی شالیزاری اختصاص یافته‌است.

 به گزارش خبرنگار ایرنا احمد زارع روز یکشنبه در آئین معارفه سرپرست اداره جهاد کشاورزی آستارا در فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: طرح تجهیز و ساماندهی شالیزارها شامل چهار مرحله احداث زه کش، جاده های دسترسی، کانال های آبرسان و دادن شکل هندسی منظم به کرت ها است و تا اردیبهشت سال آینده اجرا و تکمیل خواهد شد.

وی بیان کرد: استان گیلان ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد و ۳۰۰ هزار هکتار آن شامل اراضی زراعی و ۱۰۰ هزار هکتار اراضی باغی است و به طور متوسط، سالانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصولات مختلف برداشت می شود و رونق کشاورزی و زیرساخت‌های اراضی زراعی در دستور است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: هر سال حدود ۶ درصد میزان محصولات کشاورزی استان افزایش می یابد و پیش بینی می شود امسال ۱۱۰ هزار تن نارنگی و پرتقال و ۱۴۰ هزار تن کیوی در استان تولید شود.

در این جلسه از تلاش های ۱۰ ساله ایرج شیارکار قدردانی و ساسان کارجویان به عنوان سرپرست جهاد کشاورزی آستارا معرفی شد.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و هفت هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی کشاورزی در منتهی الیه غرب استان گیلان و حاشیه دریای خزر واقع شده و کشت غالب در این شهرستان، برنج است.