ایسنا/گیلان مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی خوداتکا و امیدآفرین است و می تواند نقشی موثر در عبور از موانع داشته باشد.

عباس علیزاده در گفت و گو با ایسنا با تبریک سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی؛ دستاوردهای حاصل از فعالیت‌های جهاد با وجود محدودیت‌ها و مسائل مختلف کشور را قابل توجه دانست و بر لزوم باور ظرفیت‌های اجرایی جهاد در کنار ظرفیت‌های علمی توسط دستگاه‌های مختلف  تاکید کرد.

وی با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در سطح کشور و استان، اظهار کرد:جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی خوداتکا و امیدآفرین است و می تواند نقشی موثر در عبور از موانع و دستیابی به دانش‌های پیشرفته داشته باشد.

علیزاده به توانایی شبکه‌سازی، توانمندی بالا در تشکیل تیم‌ها و گروه‌های هم‌گرا از ذی‌نفعان مختلف دولتی، تعاونی و خصوصی به منظور حل مسائل اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد و ادامه داد: توانایی ظرفیت‌سازی، امکان شناسایی ظرفیت‌های بلااستفاده اقتصادی و اجتماعی و ارایه و اجرای راهکارهای بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها به دلیل مزیت عدم وابستگی، دارا بودن کم‌ترین درجه وابستگی محیطی به عوامل سیاسی و اقتصادی امکان نقش‌آفرینی جهاد دانشگاهی را بالا می برد.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان خاطرنشان کرد: این نهاد به عنوان یک نهاد علمی – اجرایی دانش‌مداری و ظرفیت تولید علم و دارا بودن زمینه کشف و انتشار دانش پنهان در هر یک از حلقه‌های زنجیره ارزش به جهت انجام فعالیت‌های تخصصی توانمندی نیروهای جهادی در حل مسائل کشور در حوزه‌های مختلف (پژوهش و فناوری، فرهنگ، آموزش و کارآفرینی و تجاری‌سازی و اقتصاد دانش‌بنیان) ازسرمایه انسانی غنی، نیروی انسانی متخصص و تحصیل‌کرده برخوردار است.

وی به مزیت‌های ساختاری، دارا بودن ساختار منعطف و چابک جهاد به منظور مواجهه با مسائل مختلف اشاره کرد و گفت:با وجود عمق پایگاه اجتماعی، ارتباط وسیع با کنش‌گران علمی، اقتصادی و اجتماعی باید از ظرفیت جهاد دانشگاهی بیش از پیش بهره جست.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان برکاربست رویکردهای علمی – نگاه علمی و سیستمی به مسائل با توجه به پیشینه و بنیان‌های علمی جهاد دانشگاهی نیز تاکید کرد.

وی بر تعاملات استانی با منشاء تفاهمات ملی نظیر نظارت بر اجرای طرح ملی سه مرحله‌ای توسعه مشاغل خانگی ،شناسایی مزیت‌های استان، توانمندسازی متقاضیان، اتصال به بازار برای ۲۱۰۰ نفر از فعالان کسب و کار اشاره و تصریح کرد: نظیر تنظیم و امضای تفاهم‌نامه همکاری با جهاد دانشگاهی با عنوان «توانمندسازی فعالان اقتصادی و بهبود محیط کسب و کارهای خرد و خانگی از تعاملات استانی بوده است.

علیزاده، همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری و وبینارها نظیر وبینار بررسی مسایل اجتماعی بانوان سرپرست خانوار ،برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز بخش تعاونی توسط جهاد دانشگاهی، همکاری در فعالیت‌های پژوهشی نظیر انعقاد قرارداد با جهاد دانشگاهی در سال ۱۴۰۰ به منظور اجرای طرح «بررسی موانع و چالش ها و تدوین راهکارهای توسعه کانون‌های تولیدی و کارگاه‌های کوچک و نقش آن‌ها در جهش تولید و اشتغال‌آفرینی مطالعه موردی: مناطق روستایی و شهری استان گیلان و رویکرد و اراده اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در بسط همکاری‌های فی‌مابین در سال‌ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها را از دیگر تعاملات اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان با جهاد دانشگاهی استان عنوان کرد.

انتهای پیام