ایسنا/گیلان فرمانده انتظامی گیلان در رزمایش زمستانی پلیس گفت: در هشت ماه نخست امسال تعداد ۲۸۴ نفر در براثر حوادث جاده‌ای در استان جان باخته‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۱ نفر معادل ۱۳ درصد کاهش دارد.

سردار عزیزاله ملکی صبح امروز در رزمایش زمستانی پلیس راه که در ستاد فرماندهی انتظامی استان برگزار شد، با اشاره به آغاز طرح زمستانی اظهار کرد: تعداد ۲۶۵ مامور در قالب ۴۸ تیم گشت در طرح زمستانی فعال هستند.

فرمانده انتظامی گیلان افزود: طرح زمستانی علاوه‌بر اینکه در سه گردنه برف‌گیر اصلی حیران، زندانه و الماس و همچنین سه محور فرعی کوهستانی سیاهکل به دیلمان، اشکورات، امامزاده هاشم به قزوین اجرا می‌شود، اما با توجه به تجارب سال‌های گذشته در محورهای جلگه‌ای نیز به صورت ویژه در جریان است.

وی گفت: طرح زمستانی پلیس با هدف تسهیل در عبور و مرور، کنترل ایمنی وسایل نقلیه در کلیه معابر بون شهری در زمان تغییرات وضعیت جوی و بارش‌ها، مدیریت بر حوادث احتمالی ترافیکی، پایش تخلفات رانندگی با هدف کاهش جانباختگان ترافیکی، اطلاع‌رسانی به موقع وضعیت راه‌های استان از طریق رسانه‌ها با همکاری و هماهنگی سازمان‌ها و دستگاه‌های ذیربط اجرا می‌شود.

سردار ملکی در خصوص اقدامات عملیاتی طرح زمستانی سال‌جاری، تصریح کرد: برابر دستورالعمل‌ها از  تردد خودروهای فاقد بیمه‌نامه، دارای نقص مشهود، فاقد زنجیرچرخ و تجهیزات زمستانی در جاده‌ها و به ویژه‌ محورهای برف‌گیر خودداری می‌شود.

فرمانده انتظامی گیلان ادامه داد: کنترل تجهیزات ایمنی‌ خودروها مانند استفاده از لاستیک، یخ‌شکن و زنجیر چرخ در هنگام بارش برف و همچنین پیگیری احداث خاکریز در حاشیه راه‌هایی که دارای پرتگاه خطرناک هستند، ایجاد معابر گریزگاه در سرازیری‌های معابر کوهستانی، پیگیری استقرار جایگاه سیار پمپ بنزین، شن و نمک پاشی در محورهای برف‌گیر از دیگر اقدامات عملیاتی در طرح زمستانی سال‌جاری است.

وی بیان کرد: در هشت ماه نخست امسال تعداد ۲۸۴ نفر در براثر حوادث جاده‌ای در استان جان باخته‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۱ نفر معادل ۱۳ درصد کاهش دارد؛ ۳۴ درصد جانباختگان تصادفات در محورهای اصلی و ۶۶ درصد جانباختگان نیز در محورهای فرعی و روستایی جان باخته‌اند. ۵۶ درصد جانباختگان مربوط به تصادف عابرین پیاده و راکبین موتورسیکلت هستند.

سردار ملکی خاطرنشان کرد: تعداد ۷۴ نفر معادل ۲۶ درصد از کل جانباختگان تصادفات مربوط به چهار محور پرتصادف رشت به لنگرود، تالش به آستارا، فومن به سراوان، امامزاده هاشم به لوشان می‌باشد.

فرمانده انتظامی گیلان خاطرنشان کرد: بیشترین علت وقوع تصادفات به ترتیب مربوط به عدم توجه به جلو، عدم رعایت حق تقدم، تجاوز به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه است.

سرهنگ جاور صفاری، رئیس پلیس راه گیلان در این رزمایش اظهار کرد: در استان گیلان با فرارسیدن زمستان به واسطه برخورداری از مناطق کوهستانی و سه گردنه مواصلاتی هر ساله شاهد بارش برف و کولاک هستیم.

وی افزود: در این راستا با همکاری دستگاه‌های متولی به منظور ارتقای سطح خدمات رسانی مطلوب و انضباط بخشی عبور و مرور با بسیج تجهیزات و امکانات، طرح زمستانی پلیس از ۲۰ آذر در استان آغاز شده و تا ۲۰ اسفند ادامه دارد.

رئیس پلیس راه گیلان گفت: انتظار می‌رود دستگاه‌های دیگر از حداکثری آمادگی برخوردار بوده، به امید اینکه در زمستان شاهد عدم انسداد مسیر و تردد باشیم.

انتهای پیام