رشت – ایرنا – رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان انتقال خون گیلان گفت: شاخص اهدای خون در این استان بالاتر از میانگین کشوری است.

دکتر گیتی ایزدی پور روز شنبه به مناسبت روز اهدای خون در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار میانگین شاخص اهدای خون در کل کشور ۲۷ در هر یکهزار نفر جمعیت است در حالیکه این شاخص در استان گیلان بین ۳۰ تا ۳۱ به ازای هر یکهزار نفر جمعیت است.

وی با بیان اینکه شاخص اهدای خون در گیلان در برخی از سال ها ۳۰ و در برخی دیگر از سال ها ۳۱ به ازای هر یکهزار نفر جمعیت است، اضافه کرد: سال گذشته به دلیل بیماری کرونا شاخص اهدای خون در این استان ۳۰ نفر به ازای یک هزار نفر جمعیت بود.

رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان انتقال خون گیلان خاطر نشان کرد: در مراکز انتقال خون تمامی استانداردهای بهداشتی از جمله پیشگیری از انتشار ویروس کرونا رعایت می شود و قبل از اهدا خون مراجعه کنندگان مشاوره های لازم از آنان انجام می گیرد.

وی اظهار داشت: بالاتر بودن شاخص اهدای خون در گیلان از میانگین کشوری دلیلی بر بازدارندگی در امر خداپسندانه افراد واجد شرایط برای اهدای خون نیست ، گیلان استان پرمصرف خون بوده بنابراین همواره به خون های اهدایی مردم نوعدوست نیاز دارد ضمن اینکه نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی است.

رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون گیلان با اشاره به مشارکت پایین بانوان در امر اهدای خون تصریح کرد: اهدای خون بانوان در این استان زیر پنج درصد است، به مشارکت بیشتر بانوان برای تامین خون های مورد نیاز بیماران نیاز است.

وی با بیان اینکه بانوان تنها در دوران بارداری و شیردهی نمی توانند خون اهدا کنند، اضافه کرد: بانوان در فاصله چهار ماه و آقایان در فاصله سه ماه می توانند برای اهدای خون اقدام کنند.

وی در ادامه با قدردانی از اهداکنندگان خون در گیلان اظهار داشت: ۶۰ درصد از خون های اهدایی در این استان توسط اهداکنندگان مستمر اهدا می شود، آنان می توانند سالی ۲، ۳ و یا چهار بار خون اهدا کنند که آمار خوبی است.

ایزدی خاطر نشان کرد: حدود ۱۴ تا ۱۵ درصد از اهداکنندگان خون در این استان بار اولی هستند که درصد خوبی نیست و باید افزایش یابد.

رئیس دفتر برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان خون گیلان با اشاره به برنامه های مختلف برای فرهنگ سازی اهدای خون در جامعه بیان داشت: اهداکنندگان خون ، این امر را رسالت و مسئولیتی اجتماعی می دانند و به این نتیجه رسیده اند که خون سالم یکی از ارکان جامعه سالم است.

در چهار ماه گذشته، ۲۷ هزار و ۱۹۱ واحد خون در این استان اهدا شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد افزایش و نسبت به همین زمان در سال ۹۸ قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹، چهار درصد کاهش یافته است.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان اهداء می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مورد مصرف قرار می گیرند.  

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و  آمار بالای تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال “اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال” ، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم،  فواصل اهدا خون هر ۸ هفته یکبار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال برای آقایان از ۴ بار و برای خانم ها از ۳بار تجاوز نکند، از شرایط اهدای خون است.

امروز نهم مرداد روز اهدای خون است.