رشت – ایرنا- رئیس اداره صنایع غیر فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت : پیشرفت فیزیکی ۲۵ پروژه جهش تولید استان در حوزه صنعتی که شامل طرح های نیمه تمام و طرح های توسعه ای واحدهای تولیدی شاخص است هم اکنون به طور متوسط حدود ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 سعید اخلاقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در سال جهش تولید تعدادی از پروژه های صنعتی منتخب استان می توانند نقش بسزایی در افزایش تولید و اشتغال داشته باشند، به عنوان طرح های جهش تولید انتخاب شده اند.

وی افزود: در این راستا ۲۵ پروژه  اعم از بخش واحدهای نیمه تمام و یا طرح های توسعه ای و افزایش تولید واحدها با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با نرخ بهره ترجیحی برای اعطای تسهیلات به بانک معرفی شدند.

وی با بیان اینکه این طرح ها بین ۶۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، عنوان کرد : در حال حاضر این ۲۵ پروژه ۲ هزار و ۸۶۰ نفر  اشتغال دارند که برای تثبیت اشتغال آنها و نیز ایجاد۵۳۰ فرصت شغلی جدید در قالب طرح های جهش تولید مصوب شده که برای دریافت ۲۰۲ میلیارد تومان سرمایه در گردش و ۷۰ میلیارد تومان سرمایه ثابت برای خرید تجهیزات و ماشین آلات به بانک های مربوطه معرفی شوند.

وی حوزه فعالیت  این پروژه ها را در بخش هایی همچون تولید محصولات صنایع غذایی از جمله روغن خوراکی، انواع مواد شوینده، الکل، دستکش های یکبار مصرف و صنعت بازیافت و کارتن سازی عنوان کرد.

وی  با اشاره به بازدید اخیر استاندار از تعدادی از پروژه ها  اظهار داشت: این پروژه ها باید تا نیمه اول سال آینده به بهره برداری برسد اما نیاز است با توجه به شرایط اقتصادی  موجود و نیاز به تامین مواد اولیه که برای خرید ماشین آلات آنها که در جریان است نهایت تسریع در پرداختها به واحدها انجام شود.

 اخلاقی تصریح کرد:  بهره برداری از برخی از این طرح ها نه تنها موجب افزایش میزان تولید و تامین مواد اولیه  برای ساخت محصولات دیگر در استان می شود بلکه به تکمیل زنجیره تولید محصولات در کشور نیز کمک می کند.

استان گیلان بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد صنعتی فعال دارد.