رشت – ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: اجرای پروژه آبرسانی آب سنگر به کوچصفهان از محل تصفیه خانه بزرگ آب دهه فجر سالجاری به بهره برداری می رسد.

سیدمحسن حسینی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،  هزینه اجرای این طرح را تاکنون حدود ۲۰۰ میلیارد ریال عنوان و اضافه کرد: برای اتمام و بهره برداری کامل از این  پروژه، حدود ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار لازم است که با تأمین و تخصیص به موقع اعتبار مورد نیاز، همزمان با  دهه فجر، شاهد بهره برداری از این پروژه و بهره مندی مردم منطقه از آب سالم و با کیفیت خواهیم بود.   

وی بیان کرد: پروژه خط انتقال آب سنگر به کوچصفهان به طول ۱۳ هزار و ۴۰۰ متر با لوله چدن داکتیل در حال اجرا می باشد که تاکنون ۸ هزار و ۵۰۰ متر اجرا و ۴ هزار و ۸۰۰ متر باقیمانده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با اشاره به اینکه شهر کوچصفهان و تعدادی از روستاهای حدفاصل شهر سنگر و کوچصفهان از مزایای این پروژه بهره مند خواهند شد، افزود:  این پروژه برای جمعیت بیش از ۲۲ هزار نفر در سال ۱۴۲۵ پیش بینی شده است.

فاز دوم تصفیه خانه آب گیلان  اواخر سال گذشته در قالب پویش «هر هفته الف ب ایران»، با حضور استاندار و از طریق ارتباط تصویری با رئیس جمهوری، به بهره‌برداری رسید.

در افق این طرح در سال ۱۴۲۵ تأمین آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار نفر در ۱۸ شهر و ۵۶۸ روستای استان گیلان پیش بینی شده است.

برای اجرای فاز دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان بیش از هزار و ۶۸۲ میلیارد ریال هزینه شد که با بهره برداری از فاز دوم تصفیه خانه آب گیلان قرار شد به تدریج سه هزار لیتر بر ثانیه به ظرفیت تولید آب این تصفیه خانه افزوده شود که در مجموع میزان تولید آب تصفیه خانه در فازهای اول و دوم به ۶هزار لیتر بر ثانیه افزایش خواهد یافت.

با ورود فاز دوم این تصفیه خانه، منابع تامین کننده آبهای زیرزمینی با دبی حدود یک هزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه از مدار بهره برداری خارج و آب با کیفیت و مطلوب جایگزین آن شد.

این تصفیه خانه در فاز نخست، آب آشامیدنی ۱۴ شهر و ۱۹۸ روستای استان با جمعیتی حدود یک میلیون و ۳۶۰ هزار نفر را تامین کرد که پس از ورود کامل فاز دوم، آب سالم و بهداشتی ۱۸ شهر و ۵۶۸ روستا تامین خواهد شد.

کوچصفهان و سنگر از بخش ها و توابع شهرستان رشت هستند.