ایسنا/گیلان استاندار گیلان اعمال جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای حدود ۶۴ هزار خودرو در استان را نشانگر عدم توجه برخی افراد به محدودیت ترددها پس از ساعت ۲۱ دانست و گفت با توجه به در پیش بودن طولانی‌ترین شب سال، نگرانی‌های جدی از برپایی آیین‌های مربوط به شب یلدا در خانواده‌ها و شیوع بیماری وجود دارد.

ارسلان زارعامروز در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا به افزایش تعداد مبتلایان طی شش هفته گذشته در سطح کشور اشاره و با بیان اینکه گیلان نیز متاثر از این موضوع بوده، اظهار کرد: با مراقبت‌های خوب صورت گرفته توسط مجموعه دست‌اندرکاران از جمله کادر درمان، پرستاران و پزشکان استان، علیرغم افزایش تعداد مبتلایان، در نسبت فوتی‌ها ازدیاد نداشته‌ایم که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به اینکه از ۱۲ شهرستان با وضعیت قرمز در سطح کشور، چهار شهرستان مربوط به استان گیلان است، بر ضرورت جدیت بیشتر در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی تاکید کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها، تاثیرات زیادی در کنترل شیوع بیماری داشته و با همراهی اصناف و مردم، شاهد تغییر وضعیت کرونایی بسیاری از مناطق استان ازجمله رشت بوده‌ایم، گفت: البته برخی دیگر از شهرها نیز از وضعیت نارنجی به قرمز تبدیل شده‌اند که نشان از وجود عادی انگاری بین شهروندان در برخی از ساعات اعمال محدودیت ترددهاست.

وی یکی از عوامل افزایش تعداد مبتلایان در گیلان را اجرای شایسته طرح محله‌محور با عنوان شهید قاسم سلیمانی در استان و شناسایی و پایش افراد عنوان و اضافه کرد: این طرح علاوه‌بر آنکه از فشار کار بر دوش کادر ایثارگر سلامت و درمان می‌کاهد؛ با تحت پوشش قراردادن تمامی خانوارها، اقدامی مناسب در شناسایی، بیماریابی، غربال‌گری و درمان بهدموقع بیماران است.

استاندار گیلان به گزارش فرمانده سپاه و رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مبنی بر تحت پوشش قرار گرفتن بیش از ۴۰ درصدی جمعیت استان در طرح شهید سلیمانی تا زمان حاضر اشاره کرد و گفت: ضمن قدردانی از عوامل اجرای طرح، انتظار دارم اطلاع‌رسانی‌ها و آگاهی‌افزایی عمومی برای همکاری مردم با این طرح در دستور کار کمیته رسانه و فضای مجازی باشد تا روند شناسایی مبتلایان، شتاب گیرد.

وی شناسایی سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا به ویروس را یکی از مهمترین نتایج حاصل از اجرای طرح محله محور ذکر و اضافه کرد: این مسئله بیانگر ضرورت جدی گرفتن رعایت توصیه‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی و در عین حال قرنطینه خانگی است چراکه طبق آمارها، افزون بر نیمی از موارد بستری کرونا در بیمارستان‌ها ناشی از اجتماعات خانوادگی است.

زارع بر ضرورت تولید محتوای مناسب در راستای افزایش فرهنگ‌سازی و جلوگیری از عادی انگاری اجتماعی نسبت به بیماری کرونا تاکید و تصریح کرد: بار دیگر توجه به مراعات پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از ترددهای غیرمجاز و سفرهای غیرضروری را یادآور می‌شوم چراکه تجربه هفته‌ها و ماه‌های اخیر نشان داده هر زمان مردم توصیه‌ها را رعایت کرده و عادی انگاری نسبت به بیماری و خطری که آنان را تهدید می‌کند، نداشته‌اند؛ شاهد بروز وضعیت مناسبی بوده‌ایم.

وی اعمال جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای حدود ۶۴ هزار خودرو در استان را نشانگر عدم توجه برخی افراد به محدودیت ترددها پس از ساعت ۲۱ دانست و گفت: سرد شدن هوا و تهویه ناکافی در منازل، منجر به  انتشار و اشاعه بیش‌ازپیش ویروس می‌شود و با توجه به در پیش بودن طولانی‌ترین شب سال؛ نگرانی‌های جدی از برپایی آیین‌های مربوط به شب یلدا در خانواده‌ها و شیوع بیماری وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: همانگونه که طی افزون بر ۹ ماه اخیر بسیاری از مناسبت‌های آیینی و مذهبی متاثر از وجود کرونا، به گونه‌ای دیگر برگزار شد؛ انتظار است میهمانی‌های خانوادگی به ویژه در شب‌هایی مثل یلدا در بستر فضای مجازی برپا شود.

وی از رسانه‌ها بویژه صداوسیمای مرکز استان خواست تا با تولید محتواهای مناسب، این موضوع که عادی انگاری کرونا، یک خطر است را فرهنگ‌سازی کرده و ضمن ارائه این آگاهی به مردم، آنان را نسبت به برگزاری این جشن به صورت مجازی و پرهیز از شکل گیری دورهمی‌ها و میهمانی‌های خانوادگی، ترغیب و تشویق کنند.

استاندار گیلان با بیان اینکه بعد از عامل دورهم‌ های خانوادگی، ۳۰ درصد انتشار ویروس از طریق حمل و نقل عمومی است، گفت: براساس مصوبه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا و با حمایت دولت، دستگاه‌های اتوبوس تولید و یا وارد می‌شود که برای ورود این اتوبوس‌ها به ناوگان عمومی استان، تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر صورت می‌گیرد.

انتهای پیام