ایسنا/گیلان معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی، از تامین ۴۳۴ هزار تن روغن خوراکی کشور با پهلوگیری ۹۰ کشتی تانکر در مجتمع بندری کاسپین خبر داد و گفت: شاهد رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن در مجتمع بندری کاسپین در چهار ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه ۹۹ هستیم.

امین افقی در جمع خبرنگاران، با اشاره به رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن خوراکی خام با تخلیه بیش از ۸۸ هزار تن روغن در مجتمع بندری کاسپین از ابتدای امسال تاکنون، گفت: از دی ماه سال ۹۷ که نخستین محموله روغن خوراکی وارد مجتمع بندری کاسپین شد تاکنون ۹۰ فروند کشتی تانکر شامل ۴۳۴ هزار تن روغن خوراکی جهت مصرف در کارخانه های تولید روغن خوراکی کشور وارد شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بنادر محدوده منطقه آزاد انزلی ۱۸ درصد از میزان تخلیه روغن بنادر کل کشور را به خود اختصاص داده اند، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون تعداد ۱۹ فروند کشتی تانکر، ۸۸ هزار تن روغن خام خوراکی را در مجتمع بندری کاسپین منطقه آزاد انزلی تخلیه کرده اند که آمارها بیانگر رشد ۳۵ درصدی تخلیه روغن در این مجتمع بندری نسبت به مدت مشابه در سال ۹۹ است. در همین مدت در مجتمع بندری انزلی نیز حدود ۳۰ هزار تن روغن از کشور روسیه وارد گردیده است.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی، با اشاره به آمار اعلام شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی مبنی بر تخلیه یک میلیون و ۱۸۴ هزار تن روغن در بنادر کل کشور در سال گذشته افزود: بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانودری، سال گذشته ۱۹۱ هزار تن روغن در بندرکاسپین و ۲۳ هزار تن روغن در بندرانزلی تخلیه شده بود که بر این اساس، بنادر منطقه آزاد انزلی ۱۸ درصد از میزان تخلیه روغن بنادر کل کشور را به خود اختصاص داده اند.

افقی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد انزلی با عنایت به نیاز کشور به روغن خوراکی و نیاز ۹۰ درصدی واحدهای تولیدی به واردات مواد اولیه، جهت فرآوری، تصفیه و بسته بندی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اقدام به ساخت و افزایش ظرفیت مخازن فله مایع در مجتمع بندری کاسپین نموده است.

وی تاکید کرد: افزایش ظرفیت مخازن روغن، بازاریابی و جذب کالا در مجتمع بندری کاسپین و سرعت بالای تخلیه روغن نسبت به سایر بنادر خزر، موجب شده تا میزان جذب کالا و به تبع آن تخلیه روغن خوراکی در مجتمع بندری کاسپین افزایش یابد.

عضو موظف هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود ۱۳ هزار تن روغن در سال ۹۷ در بندرکاسپین تخلیه شده بود که این آمار در سال ۹۸ به عدد ۱۴۱ هزار تن رسید و به ۱۹۱ هزار تن در سال ۹۹ افزایش یافت.

افقی خاطر نشان کرد: در حال حاضر مجتمع بندری کاسپین حدود ۶۵ هزار مترمکعب ظرفیت مخازن فله مایع دارد که هم اکنون روغن های موجود در آن مخازن در حال طی فرایندهای اداری و آزمایشات جهت ترخیص از بندر می باشد.

وی با اشاره به استمرار ترخیص و ارسال روغن به واحدهای تولیدی کشور از مبدا بندرکاسپین، تصریح کرد: با توجه به مزیت های اتحادیه اوراسیا، روغن های تخلیه شده در مجتمع بندری کاسپین از کشور روسیه وارد شده و تجار و همچنین واحدهای تولیدی با استفاده از مزایای مناطق آزاد، محصولی با هزینه تمام شده کمتری تولید و روانه بازارهای می کنند.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: علاوه بر مزیت های قانونی مناطق آزاد و اوراسیا در کاهش هزینه های واردات روغن خام خوراکی به عنوان ماده اولیه واحدهای تولیدی کشور، نزدیکی مخازن به اسکله دلفین باعث افزایش سرعت تخلیه کشتی های تانکر حامل روغن در این بندر شده است.

انتهای پیام