رشت – ایرنا – نخستین برداشت مکانیزه برنج در فصل گشت جاری عصر امروز یکشنبه با حضور مردم و مسئولان استانی و محلی گیلان در منطقه نرگستان صومعه‌سرا انجام شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان، ارسلان زارع استاندار گیلان در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزایش بهره‌وری را یکی از دستاوردهای کشت مکانیزه در فرآیند کاشت، داشت و برداشت محصول استراتژیک برنج عنوان و اظهار کرد: به سبب خشکسالی کم نظیر در سال زارعی جاری نسبت به متوسط بلند مدت، کاهش ۲۵ درصدی و نسبت به سال ماقبل ۳۵ درصد نزولات جوی کمتری را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه در فروردین ماه سال‌جاری شاهد کاهش بیش از ۷۵ درصدی بارش باران بودیم، گفت: اما با این وجود طبق اعلام جهادکشاورزی، امسال بالغ بر یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن شلتوک و ۷۵۰ هزار تن برنج سفید تولید خواهد شد.

استاندار گیلان با بیان اینکه دولت در سطح ملی و استانی برای توسعه مکانیزاسیون با ارائه تسهیلات بانکی از کشاورزان حمایت می‌کند، گفت: در راستای ساماندهی و شناسایی تمامی ماشین آلات به ویژه بخش کشاورزی و پیشگیری از قاچاق سوخت، خللی در تأمین سوخت ایجاد نشده و مقدمات اختصاص کارت سوخت برای آن‌ها فراهم شده است.

 امسال از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان گیلان حدود ۱۷۲ هزار هکتار به روش مکانیزه کشت شد که این عدد در برابر سال ۹۲ رشد حدود ۳۰۰ درصدی داشته است.

بنابر آمار رسمی جهاد کشاورزی، طی هفت سال اخیر پنج هزار و ۱۳۵ میلیارد ریال برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان از محل اعتبارات دولتی تسهیلات پرداخت شد که منجر به خرید ۲۱ هزار و ۱۸۷ دستگاه ماشین کشاورزی از محل این تسهیلات شد.

گیلان بزرگترین تولید کننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.