رشت – ایرنا – برای شناسایی فرد دچار بیماری کرونا راهی جز انجام تست نیست بنابراین انجام این آزمایش برای تشخیص به موقع فرد مبتلا به کرونا و پیشگیری از انتقال بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است موضوع مهمی که کارشناسان بهداشتی به آن تاکید بسیار دارند.

برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا از مردم خواسته شده که با مشاهده علائم سرماخوردگی به مراکز کووید مراجعه کنند تا با تشخیص پزشک از فرد مشکوک تست کرونا گرفته شود تا در صورت نیاز در بیمارستان بستری و یا در منزل قرنطینه شود و از این طریق از انتقال ویروس به سایر افراد جلوگیری شود.

با مشاهده ردپای دلتا کرونا در گیلان و ابتلا تعدادی در این استان از مردم خواسته شده بود تا به محض مشاهده علائم سرماخوردگی در این فصل به مراکز کووید مراجعه کنند.

تعیین ۴۰ مرکز برای انجام تست کووید ۱۹ 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه مردم در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی در این فصل به مراکز کووید مراجعه کنند، اظهار داشت: ۴۰ مرکز  انجام تست کووید در این استان فعال است ضمن اینکه مردم در صورت عدم دسترسی به مراکز کووید ۱۹ می توانند به مراکز جامع سلامت نزدیک محله خود مراجعه کنند.

دکتر آبتین حیدرزاده خاطر نشان کرد: علائم سرماخوردگی در این فصل را از نشانه های کرونا می دانیم بنابراین ضروریست تا در صورت مشاهده علائم  مربوط به سرماخوردگی از جمله گلودرد و آبریزش بینی فورا اقدامات لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه از مراجعه کنندگان در مراکز کووید تست گرفته می شود، اضافه کرد: در صورت مشاهده نتیجه مثبت تست ، به شخص مربوطه پیامک ارسال خواهد شد و راهنمایی لازم به فرد مبتلا به ویروس کرونا ارایه می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با تاکید بر ضرورت مراجعه به موقع مردم در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی خاطر نشان کرد: مراجعه به موقع در شناسایی، روند درمان و بهبود مبتلایان تاثیرگذار است.

این در حالی است که برخی می گویند پاسخ تست آنقدر دیر به دستشان می رسد که دیگر به کار نمی آید.

نوشدارو بعد از …

یکی از شهروندان در استان گیلان به خبرنگار ایرنا گفت: چند روز پیش دچار علائم سرماخوردگی شدم، به پزشک عمومی مراجعه کردم، پزشک از من خواست به یکی از مراکز بهداشتی مراجعه و تست کرونا بدهم.

سید حسین مجرد اظهار داشت: پنجشنبه گذشته با علائم سرماخوردگی شامل تب و لرز، آبریزش بینی، تعریق و عطسه به یکی از مراکز بهداشتی “مرکز شماره ۱۶ در رشت” مراجعه و درخواست انجام تست کرونا کردم.

وی خاطر نشان کرد: با مراجعه به این مرکز پزشک عمومی تشخیص داد که تست کرونا را انجام دهم، از من تست گرفتند ولی گفتند جواب تست  یک هفته بعد اعلام می شود.

این بیمار مشکوک به کرونا افزود: جواب تست کرونا بعد از یک هفته به چه کار من می آید در این مدت یا خوب می شوم و یا اینکه …

مجرد بیان داشت: با دریافت توصیه های پیشگیری شامل استراحت، قرنطینه و خوردن مایعات گرم از مرکز بهداشتی خارج شدم اما نگران بودم که بازگشتم به خانه موجب بیماری خانواده ام شود در حالیکه اگر جواب تست را زودتر دریافت می کردم  این همه فشار روحی بر من وارد نمی شد.

نتیجه تست کرونا به روش پی سی آر” حداکثر ظرف ۴۸ ساعت اعلام  شود

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در مراکز بهداشتی تست پی سی آر گرفته می شود و  اعلام نتیجه این تست کمتر از ۲۴ ساعت امکان پذیر نیست، اما باید بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت جواب به فردی که این تست را گرفته پیامک شود.

دکتر حسن رخ شاد با بیان اینکه تست رپید یا سریع برای مراقبت ها و پی گیری در منزل و مناطق سیار در گیلان انجام می شود، خاطر نشان کرد: جواب تست های رپید سریع اعلام می شود.

وی درباره مشکل این شهروند مبنی بر اینکه به او گفته شده تست کرونای وی یک هفته دیگر اعلام می شود، اضافه کرد: جواب تست این شهروند یا هر فرد دیگری که در مراکز کووید تست کرونا را انجام می دهد، باید بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت اعلام شود.

مدیر گروه بیماری های مرکز بهداشت گیلان بیان داشت: مشکل این شهروند موردی است، حتما پی گیری های لازم انجام می شود ضمن اینکه به مراکز بهداشتی هشدارهای لازم برای پیشگیری از چنین مواردی ارایه خواهد شد.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استان های درگیر شیوع کرونا در کشور بود.

هم اکنون ۵۲۶ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری بوده  که ۸۲ نفر بدحال هستند.

بر اساس آخرین رنگ بندی شهرستان های رشت، خمام، رودسر، رودبار، بندانزلی و آستارا به لحاظ رنگ بندی کرونایی قرمز، سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه، فومن، ماسال، صومعه سرا و تالش نارنجی و لنگرود، املش، شفت و رضوانشهر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

با این حال ادامه بی اعتنایی مردم در رعایت توصیه های بهداشتی شامل مسافرت ها، برگزاری مراسم عروسی و عزا، دورهمی ها و شب نشینی ها می تواند مهمترین خطر در افزایش بیشتر مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در گیلان طی روزهای آینده باشد لذا برای جلوگیری از هر گونه عواقب جبران ناپذیر توجه به هشدار ها باید مورد اهتمام جدی همگان قرار گیرد.

برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا همه باید پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا شامل رعایت فاصله فیزیکی، دوری از تجمعات و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.