رشت – ایرنا – فرماندار شهرستان رشت با اشاره به نقش مهم دهیاران در روستاها گفت: امنیت شغلی دهیاران توانمند باید تثبیت شود آنان نباید دلهره شغلی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی فتح اللهی روز شنبه در مراسم روز دهیار در جمع دهیاران شهرستان رشت به بخشداران تاکید کرد تا دهیاران توانمند و دارای کارایی را شناسایی و رایزنی های لازم با شوراها برای ادامه فعالیت آنها انجام گیرد.

وی با بیان اینکه دهیاران در روستاهای شهرستان رشت از توانمندی های لازم برخوردار هستند، خاطر نشان کرد: هیچ فعالیتی در روستاها نداریم که دهیاران در آن نقشی نداشته باشند بنابراین باید از توانمندی های دهیاران برای عمران روستاها بیش از پیش بهره گرفت.

فتح الهی، روز دهیار را نماد یادآوری خدمات دهیاران در روستاها عنوان و تصریح کرد: دهیاران منشاء خدمات در روستاها و برای رفع مشکلات مردم این مناطق نقش آفرین و در  عمران و تکمیل پروژه های روستایی کمک حال مسئولان هستند.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر لزوم حفظ بافت روستایی در روستاها و نقش مهم دهیاران در این زمینه بیان داشت: در بافت روستاهای این شهرستان باید نمادهای روستایی حفظ شود.

در این مراسم جمعی از دهیاران شهرستان رشت تجلیل شدند.

دهیاری ها در قالب نهادی غیردولتی بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در ۱۳۷۷ تاسیس شده و از ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرده اند، این نهاد نوپای غیردولتی با دو دهه قدمت از جمله بسترهای توسعه همه‌ جانبه روستایی محسوب می‌شود.

۱۴ تیرماه روز دهیاری ها نام گرفته است، شهرستان رشت از ۲۲۴ دهیاری برخوردار است.

شهرستان رَشت از شمال به دریای کاسپین و شهرستان خمام، از شمال غرب به شهرستان بندرانزلی، از غرب به شهرستانهای صومعه‌سرا و شفت، از جنوب به شهرستان رودبار و از شرق به شهرستان‌های آستانه‌اشرفیه ، لاهیجان و سیاهکل محدود می‌شود.

جمعیت شهرستان رشت بر اساس آمارگیری سال ۱۳۹۵ ، ۸۶۳ هزار و ۵۸۵ نفر است .