رشت – ایرنا – مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گیلان گفت: در سال جاری ۶ هزار و ۴۵۶ نفر در این استان با شرکت در آزمون های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای موفق به دریافت گواهینامه مهارت شدند.

محمد حسینی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برگزاری آزمون های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای با رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در گیلان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون هفت هزار و ۴۲۱ نفر شامل سه هزار و ۹۶۷ نفر از کارآموزان مراکز دولتی و سه هزار و ۴۵۴ نفر از موسسات کارآموزی آزاد “بخش خصوصی” در آزمون های سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای شرکت کردند که از این تعداد ۶ هزار و ۴۵۶ نفر در این آزمون موفق شدند.

وی با بیان اینکه این تعداد شرکت کنندگان در آزمون های ادواری، صنعت ساختمان و تفاهمنامه صنایع دستی و مجامع امور صنفی در استان گیلان رقابت کردند، اضافه کرد: کارآموزان برای دریافت گواهینامه و بهره مندی از تسهیلاتی از جمله بیمه ای و اشتغال در آزمون های مهارتی شرکت می کنند.

حسینی با اشاره به برگزاری آزمون های کتبی سنجش مهارت مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان در دو قالب آزمون هماهنگ “پاسخنامه کاغذی” و آزمون الکترونیکی “کارگاه سنجش آنلاین” در حوزه‌های خدمات، صنعت، کشاورزی و فرهنگ و هنر خاطر نشان کرد: کارآموز پس از کسب نمره قبولی در آزمون کتبی، در آزمون عملی مربوطه شرکت داده می شود.

وی اضافه کرد: تلاش برای ارتقای کیفیت برگزاری آزمون ها با پی گیری تجهیز، آماده سازی و راه اندازی کارگاه های سنجش عملی در سطح مراکز تابعه، ارتقاء و غنی سازی بانک سوال و پروژه عملی آزمون های مهارتی گیلان، بهینه سازی حوزه های برگزاری آزمون های الکترونیکی  آنلاین در شهرستان ها و تسریع در پاسخگویی به متقاضیان از جمله برنامه های در دست اقدام است.

 مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای گیلان یادآور شد: تمامی فرآیند اجرای آزمون های صلاحیت حرفه ای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به صورت الکترونیکی برگزار می شود که متقاضیان با مراجعه به پورتال سازمان فنی و حرفه ای اطلاعات لازم در این باره را به دست آورند.

۲۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی و ۸۰۰ آموزشگاه آزاد با همکاری بخش خصوصی برای ارائه آموزش های مهارتی در گیلان فعالیت دارند.