رشت – ایرنا – طی سه ماه نخست امسال بیش از ۱۴۶ میلیون دلار کالا از استان گیلان به خارج از مرزها صادر شد که بیانگر افزایش ۲۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فصل بهار امسال در مجموع ۲۴۱ هزار و ۵۹۹ تن کالا به ارزش ۱۴۶ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۳۲۹ از گیلان صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی نیز سه درصد کاهش داشته است.

فرهاد دلق پوش عمده کالاهای صادرشده از استان را شامل محصولات نباتی، معدنی و مصنوعات از آن،محصولات شیمیایی،  پلاستیکی و صنایع غذایی عنوان و گفت: این محصولات از  گمرکات گیلان به کشورهای روسیه، آذربایجان ،قزاقستان، گرجستان، افغانستان، اوکراین، ترکمنستان و بلاروس صادر شده است.

رئیس سازمان صمت گیلان با ابراز رضایت از روند مطلوب صادرات غیرنفتی و عزم بازرگانان گیلان تصریح کرد: با وجود تحریم های ظالمانه و تشدید فشارهای اقتصادی مبادلات تجاری با کشورهای مختلف رو به افزایش است و بر اساس هدف ۷۵۰ میلیون دلاری صادرات برای امسال برنامه ها در کارگروه صادرات غیر نفتی پیگیری و رصد خواهد شد.

دلق پوش در ادامه به واردات استان طی این مدت اشاره کرد و گفت: بر همین اساس طی مدت یاد شده، ۴۲۳ هزار و ۱۴۰ تن به ارزش تقریبی ۲۷۵ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۴۶۲ دلار کالاهای اساسی شامل غلات (جو و ذرت دامی) و گوشت و روغن، چوب ، تخته و محصولات شیمیایی، کاغذ، مقوا، خمیر چوب ، ماشن آلات و لوازم و قطعات آن وارد استان شده است.

وی اظهار داشت: این اقلام از کشورهای روسیه، قزاقستان، چین، آذربایجان، امارات متحده عربی، اوکراین،ترکیه، اکوادور از طریق گمرکات استان گیلان به کشور وارد و ترخیص شده‌اند که نسبت به سال ١٣٩٩ از حیث ارزش دلاری ٣٨ درصد افزایش و از نظر وزنی یک درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان صمت گیلان گفت: همچنین طی سه ماه نخست امسال ٢٧ تن کالا و به ارزش ۱۰۶ هزار و ۸۸۰ دلار به صورت صادرات چمدانی از گمرکات گیلان صادر شد که از لحاظ ارزش دلاری و وزنی ٨٢ درصد کاهش داشته است.

 رئیس سازمان صمت گیلان علت این کاهش را ممنوعیت تردد مسافر بدلیل شیوع بیماری کرونا ذکر و بیان کرد: در این مدت همچنین از طریق گمرکات استان تشریفات گمرکی برای ورود یکهزار و ۳۹۵ نفر و خروج ۲ هزار و ۹۸ نفر مسافر انجام شده است که این تعداد در مقایسه با سال گذشته از لحاظ مسافر ورودی ٨٧ درصد و مسافر خروجی٧٩ درصد کاهش را نشان می دهد.

استان گیلان با برخوداری از  منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا و همچنین بررخورداری از مرز زمینی با کشور آذربایجان سال ۹۹ نیز سکوی بیش از ۶۶۴ میلیون دلار صادرات بود که این میزان نسبت به سال ماقبل حدود ۲۹ درصد رشد داشت.

این استان با فعال بودن حدود سه هزار واحد صنعتی در کنار تولیدات کشاورزی یک استان در حال صنعتی شدن نیز محسوب می شود.