رشت – ایرنا – مصرف برق در گیلان طی هفته اول تیر ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۱۹.۵ درصد افزایش رکورد میزان مصرف برق در گیلان طی سال جاری را شکست .

مدیرعامل توزیع برق استان گیلان روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از اول تا هفتم تیرماه امسال مصرف برق در گیلان به یکهزار و ۸۰۷ مگاوات رسید که این میزان ، بیشترین مصرف برق طی سال جاری در گیلان است.

محمداسماعیل هنرمند افزود:  افزایش دما و شرجی بودن هوای گیلان، باعث شده تا استفاده از سیستم های سرمایشی در این استان افزایش یابد و به همین دلیل اوج  مصرف برق در سال جاری را طی هفته اول تیرماه در این استان شاهدیم.

وی ضمن بیان اینکه میزان اوج مصرف سال گذشته در این استان یک هزار و ۸۰۰ مگاوات بود، بیان کرد: هم اکنون ۱۱ نیروگاه استان حداکثر توان تولید ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات انرژی برق را دارند و با توجه به شرایط، امکان افزایش مصرف برق در تابستان تا این میزان در گیلان نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به این امر و محدود بودن میزان تولید برق ، همه ما باید با در نظر گرفتن مدیریت مصرف  می توانیم تابستان را با کمترین قطعی برق سپری کنیم که در این امر نقش مردم و رعایت مردم در استفاده صحیحی از وسایل برقی پرمصرف و سرمایشی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: البته به دلیل کمبود بارش ها و کم آبی در کل کشور کاهش حدود سه هزار و ۵۰۰ مگاواتی تولید برق در نیروگاه های برقابی کشور بوقوع پیوسته و افزایش زودرس گرمای هوا نیز باعث شده سیستم های سرمایشی زودتر از قبل وارد مدار شوند که این امر، افزایش مصرف برق کل کشور را به همراه داشته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به شرایط ویژه و سخت تابستان سال جاری، به دلیل فرا رسیدن گرمای زودهنگام ، خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی ، کاهش ذخایر منابع آبی نیروگاه های برقابی ، نیازمند یاری مردم در صرفه جویی برق هستیم.

وی به قطع برق ادارات پرمصرف در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: هماهنگی لازم با استانداری جهت تشکیل گروه های مدیریت مصرف به منظور بررسی میزان مصرف برق ادارات و دستگاه های اجرایی استان در فصل گرما جهت پیشگیری از خاموشی ها، تشکیل شده و اقدامات قانونی لازم جهت برخورد با سازمانهایی که الگوی مصرف را رعایت نکرده اند، اعمال شد که این مشترکین ملزم به کاهش ۵۰ درصدی مصرف برق در ساعات اداری و همچنین کاهش مصرف به میزان ۱۰ درصد در ساعت غیر اداری  هستند.

هنرمند تصریح کرد: از سوی دیگر مردم می توانند با اعمال راهکارهای ساده از جمله  تنظیم درجه ترموستات کولر روی ۲۵ درجه سانتیگراد، سرویس به موقع تجهیزات سرمایشی، روشنایی و سایر تجهیزات برقی جهت استفاده بهینه، نصب سایبان روی کولرها به منظور جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب، عدم استفاده از ماشین لباسشویی، جاروبرقی، اتو و سایر وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف و بکارگیری آن در ساعات اولیه صبح ، استفاده بهینه و حداکثری از روشنایی طبیعی در روز ، شستشوی فیلتر و تجهیزات داخلی وسایل سرمایشی ، خاموش کردن ۱۵ دقیقه ای کولر در ساعت اوج مصرف ( ساعت ۱۴ الی ۱۵ عصر)، ضمن کاهش هزینه برق مصرفی و کمک به اقتصاد خانواده ، صنعت برق را در گذر موفق از تابستان و پایداری شبکه های برق یاری نمایند.

گیلان با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۹۰ هزار مشترک برق دارد.