رشت – ایرنا – خرداد ماه امسال بورس منطقه‌ای گیلان میزبان معامله ۶ هزار و ۲۹۸ میلیارد و ۴۵۹ میلیون ریال سهام بوده که نسبت به اردیبهشت ماه امسال ۴۲.۸ "چهل و دو و هشت دهم درصد" کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اردیبهشت ماه امسال بیش از ۱۱ هزار و ۱۸ میلیارد و ۵۷۲ میلیون ریال سهام در بورس منطقه ای گیلان معامله شد که در خرداد ماه امسال به ۶ هزار و ۲۹۸ میلیارد و ۴۵۹ میلیون ریال رسیده است.

همچنین بازار سرمایه گیلان در تعداد سهام معامله شده نیز خرداد ماه امسال کاهش ۵. ۱۸ درصدی را تجربه کرد و از ۷۸۶ میلیون و ۵۶۳ هزار و ۸۳۴ سهم اردیبهشت به ۶۴۰ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۵۶۷ سهم در خرداد رسیده است.

کفه ترازو، تعداد سهام معاملاتی بازار سرمایه گیلان نیز طی ۳۱ روز خرداد ماه به سمت خرید سهام سنگین بود و در این مدت، ۴۱۴ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۳۷۰ سهم خریداری و ۲۲۵ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۱۹۷ ریال فروخته شده است.

اما ارزش ریالی معاملات سهام در بورس منطقه ای گیلان خرداد ماه امسال متعادل بود، در این مدت ارزش سهام معاملاتی خریداری شده سه هزار و ۱۲۲ میلیارد و ۲۰۹ میلیون ریال و ارزش معاملات سهام فروخته شده نیز بیش از سه هزار و ۱۷۶ میلیارد و ۲۴۹ میلیون ریال بود.

مدیر تالار منطقه ای بورس گیلان روز سه‌شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: سهام صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا، اسناد خزانه ۹۰۹ و صندوق سرمایه گذاری پارند پایدار سپهر بیشترین ارزش معامالت را در این ماه داشته اند.

حافظ محفوظی با اشاره به کاهش ارزش معاملات خرداد در مقایسه با اردیبهشت ماه امسال اظهار داشت: نوسان افزایش و کاهش ارزش معاملات بورس در همه ماه های سال وجود دارد.

وی خاطر نشان کرد: کاهش ارزش معاملات در بورس منطقه ای گیلان می تواند به دلیل انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و صحبت های پیرامون برجام باشد بنابراین بازار در حالت احتیاط بود ضمن اینکه پیش بینی نسبت به آینده واضح نبود به همین دلیل شاهد افزایش معاملات نبودیم.

مدیر تالار منطقه ای بورس گیلان بیان داشت: با توجه به برگزاری انتخابات و مشخص شدن مسیر دولت و سخنان رئیس جمهوری منتخب استقبال از بازار سرمایه بورس پیش بینی می شود ضمن اینکه به دلیل نزدیکی به مجامع شرکت ها از تیرماه شاهد رونق باشیم.

تالار بورس رشت بعنوان هفتمین تالار بورس منطقه‌ای و نهمین تالار بورس کشور آبان ماه سال ۱۳۸۳ افتتاح شد.

۴۷ کارگزاری در سطح استان گیلان فعال است.