رشت – ایرنا – رییس ستاد انتخابات گیلان گفت: نزدیک به ۵۷ درصد از واجدین شرایط رای دادن در این استان در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند.

به گزارش ایرنا، محمود قاسم نژاد عصر روز شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: این آمار میانگین خوبی از مشارکت مردم استان گیلان در انتخابات ریاست جمهوری است.

وی با بیان اینکه افزون بر ۶۰ درصد از واجدین شرایط رای دادن نیز در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در گیلان مشارکت کردند، اضافه کرد: این درصد از مشارکت نیز به نسبت میانگین سنوات گذشته و ادوار انتخابات شوراها عدد بسیار قابل توجه است.

رییس ستاد انتخابات گیلان خاطر نشان کرد: هم اکنون پس از بازشماری و تنظیم صورتجلساتی که به صورت الکترونیکی در سامانه ثبت می شود، در حال حاضر در شهرهای گیلان تجمیع صورتجلساتی انجام گرفته، منتخبان ۳۹ شهر در این استان مشخص شدند و بقیه تا امشب مشخص می شود.

قاسم نژاد بیان داشت: تعداد تجمیع صورتجلسات در شهرها و روستاهای گیلان که ۲ هزار و ۲۵۹ حوزه انتخابی بوده، یکهزار و ۶۲ حوزه انتخابیه اعم از روستاو شهر تجمیع صورتجلسات انجام گرفته و بقیه باقی است که پس از تنظیم به اطلاع عموم مردم می رسد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ستاد انتخابات گیلان، در این دوره از انتخابات یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر در استان واجد شرایط رای دادن هستند که از  تعداد ۹۹۳ هزار و ۳۲۲ نفر مرد و ۹۹۵ هزار و ۲۱۲ نفر زن هستند.

برای ۵۳ شهر استان یک هزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی باهم به رقابت می پردازند که از این تعداد ۱۶۴ نفر بانوان و یکهزار و ۲۳۴ نفر از آقایان هستند.

همچنین در این دوره از انتخابات، ۱۳ هزار و ۲۳۱ نفر داوطلب نیز برای کسب ۶ هزار و ۶۹۴ کرسی شوراهای روستایی در ۲ هزار و ۱۷۲ روستا با هم رقابت می کنند.

سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹سیار هستند.

همچنین ۱۶ نفر داوطلب برای میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در آستانه اشرفیه حضور دارند که ۱۴ نفر از آنها آقایان و دو نفر بانوان هستند. شهرستان آستانه اشرفیه یک کرسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد.

برای برگزاری این دوره از انتخابات در مجموع اعم از عوامل اجرایی انتخابات و محافظت از صندوق ها، عوامل نظارت، بازرسی ستاد در فرمانداری ها و بخشداری ها بیش از ۶۰ هزار نفر همکاری می کنند.

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان یک میلیون و ۸۸۹ هزار و ۶۵۵ نفر در استان واجد شرایط رأی دادن بودند که از این تعداد ۴۱ هزار و ۶۶ نفر رأی اولی بودند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت بر اساس آخرین تقسیمات کشوری،  دارای ۱۷ شهرستان با ۵۳ شهر است.