رشت – ایرنا- رئیس ستاد انتخابات گیلان ضمن قدردانی از حضور باشکوه مردم در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: شمارش آرای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستا و مجلس شورای اسلامی "در شهرستان آستانه اشرفیه" ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمود قاسم نژاد روز شنبه در ارتباط زنده تلویزیونی اظهار داشت: هنوز شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری به پایان نرسیده اما به احترام افکار عمومی آخرین اطلاعات مربوط به شمارش آرا به اطلاع مردم استان گیلان می رسد.

وی با بیان اینکه از سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای؛ شمارش آرای سه هزار و ۸۴ شعبه انجام شده و تنها ۱۰ شعبه باقی مانده است، اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار مربوط به شمارش آرای، سیدابراهیم رئیسی با ۶۱۲ هزار و ۸۴۱ رای، عبدالناصر همتی با ۱۳۲ هزار و ۳۱۴ رای، محسن رضایی با ۱۰۱ هزار و ۸۲۲ رای و سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی با ۴۵ هزار و ۴۳۷ رای به ترتیب حائز اکثریت آرا در گیلان شدند.

وی در ارتباط با انتخابات میان دوره ای مجلس در حوزه آستانه اشرفیه اظهار داشت: نزدیک به ۶۱ درصد از مردم این شهرستان در انتخابات میان دوره ای مجلس شرکت کردند که قطعا تا دقایقی دیگر به اتمام می رسد.

دبیر ستاد انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: به محض اتمام شمارش آرا و تجمیع آرا توسط هیات اجرایی و نظارت در آستانه اشرفیه از  فرمانداری شهرستان به ستاد انتخابات گیلان اعلام می شود که قطعا به اطلاع عموم مردم می رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه متخبان شورای اسلامی شهر رشت در این دوره از انتخابات نیز مشخص شده اند که توسط فرمانداری مرکز استان به اطلاع عموم مردم می رسد، اضافه کرد: تا قبل ساعت دو عصر امروز اطلاعات انتخابات ریاست جمهوری، شورای اسلامی و میان دوره ای مجلس نیز به اتمام می رسد کهه به اطلاع مردم می رسانیم.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ستاد انتخابات گیلان، در این دوره از انتخابات یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر در استان واجد شرایط رای دادن بودند که از  تعداد ۹۹۳ هزار و ۳۲۲ نفر مرد و ۹۹۵ هزار و ۲۱۲ نفر زن بودند.

برای ۵۳ شهر استان یک هزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی باهم به رقابت پرداختند که از این تعداد ۱۶۴ نفر بانوان و یکهزار و ۲۳۴ نفر از آقایان بودند.

همچنین در این دوره از انتخابات، ۱۳ هزار و ۲۳۱ نفر داوطلب نیز برای کسب ۶ هزار و ۶۹۴ کرسی شوراهای روستایی در ۲ هزار و ۱۷۲ روستا با هم رقابت کردند.

سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده بود که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹سیار هستند.

همچنین ۱۶ نفر داوطلب برای میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در آستانه اشرفیه حضور داشتند که ۱۴ نفر از آنها آقایان و دو نفر بانوان بودند. شهرستان آستانه اشرفیه یک کرسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی داشت.
 فقط در شهر رشت، انتخابات الکترونیکی برگزار شد.

برای برگزاری این دوره از انتخابات در مجموع اعم از عوامل اجرایی انتخابات و محافظت از صندوق ها، عوامل نظارت، بازرسی ستاد در فرمانداری ها و بخشداری ها بیش از ۶۰ هزار نفر همکاری کردند.

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان یک میلیون و ۸۸۹ هزار و ۶۵۵ نفر در استان واجد شرایط رأی دادن بودند که از این تعداد ۴۱ هزار و ۶۶ نفر رأی اولی بودند.

گیلان با ۲ و نیم میلیون نفر جمعیت بر اساس آخرین تقسیمات کشوری،  دارای ۱۷ شهرستان با ۵۳ شهر است.