رشت – ایرنا – استاندار گیلان گفت: انتخابات در این استان در فضای امن، سالم ، قانونمند و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام شده و روند انتخابات ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان زارع شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران در ستاد انتخابات استان گیلان در استانداری اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی ها و تمهیدات انجام گرفته سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و مجلس شورای اسلامی “در شهرستان آستانه اشرفیه” از ساعت هفت صبح امروز آغاز شده و اکنون هم ادامه دارد.

وی افزود: انتخابات در همه شعب اخذ رای در سراسر گیلان اعم از شهر و روستا با تلاش های صورت گرفته با حضور آگاه مردم در حال برگزاری است و بر اساس گزارش فرمانداران از مناطق مختلف استان به اینجانب و بازدیدهای انجام شده روند اجرایی اخذ رای خوب است.

استاندار گیلان با بیان اینکه برگزاری انتخابات در فضای امن، سالم، قانونمند و با رعایت پروتکل های بهداشتی برای ما مهم بود، اضافه کرد: پیش از تعداد پیش بینی شده واجدین شرایط رای در استان، تعرفه توزیع شده و اگر چنانچه همه واجدین شرایط در این انتخابات شرکت کنند حتی حدود ۲۰ درصد بیشتر تعرفه پیش بینی شده و به نحو شایسته در شهرستان ها و بخش های مختلف گیلان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش ها در شعب سراسر گیلان به ویژه در شهرها مراجعه کنندگان زیادی داریم خاطر نشان کرد: تجربه های انتخابات گذشته در این استان نشان می دهد که مردم بیشتر بعد از نماز مغرب و عشاء پای صندوق های اخذ رای حضور می یابند لذا از مردم می خواهیم که هر چه زودتر برای رای دادن اقدام کنند.

وی ضمن قدردانی از بینش و آگاهی مردم استان گیلان و حضور آنان در شعب اخذ رای اظهار داشت: مردم برآورد دشمنان و سیاهنمایی آنان و توطئه هایی که مردم در این انتخابات مشارکت حداقلی خواهند داشت، را خنثی و نقش بر آب کردند.

نماینده عالی دولت در گیلان  درباره میزان مشارکت مردم خاطر نشان کرد: نتیجه نهایی بعدا اعلام خواهد شد.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ستاد انتخابات گیلان، در این دوره از انتخابات یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر در استان واجد شرایط رای دادن هستند که از  تعداد ۹۹۳ هزار و ۳۲۲ نفر مرد و ۹۹۵ هزار و ۲۱۲ نفر زن هستند.

برای ۵۳ شهر استان یک هزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی باهم به رقابت می پردازند که از این تعداد ۱۶۴ نفر بانوان و یکهزار و ۲۳۴ نفر از آقایان هستند.

همچنین در این دوره از انتخابات، ۱۳ هزار و ۲۳۱ نفر داوطلب نیز برای کسب ۶ هزار و ۶۹۴ کرسی شوراهای روستایی در ۲ هزار و ۱۷۲ روستا با هم رقابت می کنند.

سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹سیار هستند.

همچنین ۱۶ نفر داوطلب برای میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در آستانه اشرفیه حضور دارند که ۱۴ نفر از آنها آقایان و دو نفر بانوان هستند. شهرستان آستانه اشرفیه یک کرسی در انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد.
 فقط در شهر رشت، انتخابات الکترونیکی برگزار می شود.

برای برگزاری این دوره از انتخابات در مجموع اعم از عوامل اجرایی انتخابات و محافظت از صندوق ها، عوامل نظارت، بازرسی ستاد در فرمانداری ها و بخشداری ها بیش از ۶۰ هزار نفر همکاری می کنند.

در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان یک میلیون و ۸۸۹ هزار و ۶۵۵ نفر در استان واجد شرایط رأی دادن بودند که از این تعداد ۴۱ هزار و ۶۶ نفر رأی اولی بودند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت بر اساس آخرین تقسیمات کشوری،  دارای ۱۷ شهرستان با ۵۳ شهر است.