رشت – ایرنا- هواشناسی گیلان پیش بینی کرد هوای استان در هفته پیش رو گرمتر شود ؛ ضمن اینکه در برخی ساعات احتمال رگبار های پراکنده و رعد و برق نیز وجود دارد.

 جدول پیش بینی هواشناسی گیلان حاکیست که بیشینه دمای امروز در استان  به ۳۵ درجه در برخی نقاط همچون لوشان برسد و این درحالیست که  ماسوله نشینان کمترین دمای طی روز جاری را  با ۱۲ درجه سانتیگراد تجربه کردند.

بر اساس آمار استخراج شده از جدول پیش بینی پنج روزه هواشناسی گیلان؛ روز یکشنبه گرمترین دمای هوا در رودبار با حدود ۳۷ درجه اتفاق خواهد افتاد و  کمترین دما در استان نیز طی  پنج روز آینده ، برای فردا ( شنبه)  با حدود ۱۳ درجه سانتی گراد برای ماسوله پیش بینی شده است.

هواشناسی گیلان همچنین با اشاره به پیش بینی وزش باد شدید در نقاط ساحلی از ظهر امروز ( جمعه) تا ظهر فردا ( شنبه) هشدار داده جهت پیشگیری از آسیب های احتمالی به قفس ها و تورهای صیادی تردد قایق های سبک و تفریحی منع  و ورود و خروج کشتی ها به بندر  نیز محدود شود اما  کشتی های تجاری با احتیاط می توانند در این بازه زمانی تردد داشته باشند.

متوسط بارش باران سالیانه در گیلان بیش از یک هزار میلیمتر است.

قرار گرفتن گیلان بین ارتفاعات البرز و دریای خزر و تاثیر متقابل این دو پدیده جغرافیایی بر یکدیگر و بازتاب آن بر شرایط اقلیمی استان ،‌ موجب پیدایش یکی از شاخص‌ترین شرایط آب‌وهوایی ایران در منطقه گیلان گردیده است که ویژگی بارز آن بارندگی زیاد ، دمای معتدل ،‌ پوشش گیاهی انبوه و استانی برخوردار است. در این استان سلسله جبال البرز یکی از شگرف‌ترین مرزهای گسستگی اقلیم در جهان را به وجود آورده است. 

به سبب موقعیت استان گیلان در بین ارتفاعات البرز و منبع رطوبتی دریای خزر و برخورداری از رژیم اقلیمی معتدل خزری حالت متعادلی دارد و نوسان دما بین شب و روز و بین زمستان و تابستان زیاد نیست. به همین جهت تعداد روزهای یخبندان در شهرهای استان گیلان نسبت به بسیاری از استان‌های کشور در حد نازلی قرار دارد.

البته در سالهای اخیر خصوصا پس از سال ۱۳۷۳ به دلیل افزایش گازهای گلخانه‌ای این اختلاف دمای شب و روز کمتر نیز شده است. دمای این استان بین حدود ۳ درجه سانتیگراد در دی ماه  تا حدود ۳۰ درجه سانتیگراد در تیر ماه  متغیر است.

میانگین دمای سالانه استان در حدود ۱۵.۸ درجه سانتیگراد است. بطور کلی سواحل جنوب غربی دریای خزر ( گیلان ) سردتر از سواحل جنوب شرقی آن ( مازندران و گلستان ) است. میانگین تقریبی دمای فصلی استان در بهار : ۱۸.۵ سانتیگراد ، تابستان : ۲۴ ، پاییز : ۱۳.۵ و زمستان : ۷.۵ درجه سانتی گراد است.

·