رشت – ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در شعب اخذ رای گفت: مجریان و رای دهندگان باید با حساسیت توصیه ها را رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر آبتین حیدرزاده روز جمعه در جمع خبرنگاران در رشت با بیان این مطلب که مجریان و رای دهندگان در شعب اخذ رای باید حتما ماسک بزنند، اظهار داشت: در شعب اخذ رای اسپری ضدعفونی کننده در اختیار رای دهندگان قرار گیرد.

وی استفاده از خودکار شخصی در شعب اخذ رای را از دیگر موارد قابل توجه برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا عنوان و اضافه کرد: خودکار باید به اندازه کافی در شعب اخذ رای موجود باشد ضمن اینکه در هر بار استفاده از خودکار حتما ضدعفونی شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با تاکید بر اینکه فضای رای گیری حتما باید از تهویه مناسب برخوردار باشد، خاطر نشان کرد:  فاصله فیزیکی ۲ متری نیز باید با حساسیت و جدیت رعایت شود.

وی با اشاره به وضعیت زرد کرونایی در ۱۶ شهرستان گیلان بیان داشت: تغییر وضعیت رنگبندی کرونایی در این استان از قرمز به سمت زرد نشانه همکاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی است و این همکاری باید همچنان ادامه داشته باشد.

بر اساس تازه‌ترین ارزیابی نرم افزار ماسک مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که امروز منتشر شده ۱۶ شهرستان گیلان به لحاظ شیوع ویروس کرونا وارد رنگ‌ بندی زرد شدند و یک شهرستان همچنان نارنجی است.

طبق گزارش نرم افزار ماسک هم اکنون شهرستان های رشت، خمام، رودسر، املش، سیاهکل، لنگرود، لاهیجان، شفت، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، ماسال، رضوانشهر، تالش، آستارا و آستانه اشرفیه در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

طبق ارزیابی وزارت بهداشت از سیزدهم خرداد تاکنون دو شهرستان رودسر و آستانه اشرفیه از وضعیت نارنجی کرونایی خارج و به شهرستان های زرد گیلان اضافه شدند و به این ترتیب تعداد شهرستان های زرد از ۱۴ به ۱۶ شهرستان افزایش یافت.

 همچنین بر اساس گزارش نرم افزار ماسک، در زمان حاضر “رودبار” تنها شهرستان نارنجی استان گیلان است.

آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ طی هفته ها به ویژه روزهای اخیر در گیلان روند نزولی دارد، هم اکنون ۱۹۹ بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند، در دو هفته گذشته ٢٨٣ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری بودند.

صندوق های رای در ۵۳ شهر و ۱۷ شهرستان استان گیلان امسال میزبان یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از تعداد ۹۹۳ هزار و ۳۲۲ نفر مرد و ۹۹۵ هزار و ۲۱۲ نفر زن است. 

در کنار انتخابات ریاست جمهوری، در این دوره یکهزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی ۵۳ حوزه شهری و ۱۳ هزار و ۲۳۱ نفر داوطلب نیز برای کسب ۶ هزار و ۶۹۴ کرسی شوراهای روستایی با هم رقابت می کنند.

همچنین از واجدان شرایط رای دادن در استان ۴۰ هزار و ۴۰۵ نفر رای اولی هستند که ۲۰ هزار و ۵۱۱ نفر از انها  پسران و ۱۹ هزار و ۸۹۴ نفر از دختران هستند.

سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹ صندوق سیار هستند.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان گیلان دارای ۱۷ شهرستان با ۵۳ شهر است.