رشت – ایرنا – مردم دیار میرزاکوچک خان جنگلی در اولین ساعات صبح امروز جمعه با حضور پرشور پای صندوق های رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا چراغ مشارکتی پرشور افریدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مردم همیشه در صحنه استان گیلان یکصدل و یکصدا در ساعات اولیه رای گیری با حضور در شعب اخذ رای برای خلق حماسه ای دیگر و در دفاع از ارزش های ایران اسلامی به میدان  آمدند تا دشمنان تاریک اندیش این دیار را ناامیدتر کنند. 

عطر حضور گیلانیها در ساعات اولیه رای گیری در کوچه و خیابان های استان گیلان پیچید، آنان آمده اند تا با مشارکت خود، آینده ای بهتر برای کشورشان بسازند. آنان استوار و با افتخار در صحنه انتخابی دیگر پای صندوق های اخذ رای حضور یافتند تا بار دیگر با هم بودنشان را تجربه کنند. 

مردم گیلان مرد و زن از همه قشرها با صلابت قبل از آغاز رسمی رای گیری در برخی از شعب اخذ رای حضور یافتند تا نشان دهند پای این انقلاب ایستاده اند. 

حضور رای اولی ها، جوانان و نوجوانان از جلوه های زیبا در شعب اخذ رای است، می گویند: آمده ایم تا در اولین جشن سیاسی مان شرکت کنیم و آینده ای بهتر برای کشورمان رقم بزنیم. 

مردم در صف های رای گیری به خبرنگار ایرنا، بیان داشتند: سرنوشت هر انسانی در دستانش است، آمده ایم تا دشمنان بدانند همیشه در صحنه و پای آرمان های انقلاب اسلامی هستیم و آینده ای بهتر برای کشور می سازیم.

گزارشات از دیگر شعبه های اخذ رای سراسر استان از استقبال پرشور مردم از انتخابات حکایت می کند و صف های طولانی انان حتی پیش از ساعت آغاز فرآیند رای گیری نیز نشان از قدم برداشتن مردم این خطه برای خلق حماسه ای دیگر دارد.

صندوق های رای در ۵۳ شهر و ۱۷ شهرستان استان گیلان امسال میزبان یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از تعداد ۹۹۳ هزار و ۳۲۲ نفر مرد و ۹۹۵ هزار و ۲۱۲ نفر زن است. 

در کنار انتخابات ریاست جمهوری، در این دوره یکهزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی ۵۳ حوزه شهری و ۱۳ هزار و ۲۳۱ نفر داوطلب نیز برای کسب ۶ هزار و ۶۹۴ کرسی شوراهای روستایی با هم رقابت می کنند.

همچنین از واجدان شرایط رای دادن در استان ۴۰ هزار و ۴۰۵ نفر رای اولی هستند که ۲۰ هزار و ۵۱۱ نفر از انها  پسران و ۱۹ هزار و ۸۹۴ نفر از دختران هستند.

سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹سیار هستند.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان گیلان دارای ۱۷ شهرستان، ۵۳ شهر است.