رشت – ایرنا – استاندار گیلان انتخابات را بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی و نظام مردم سالاری عنوان کرد و گفت: برای تعیین سرنوشت و آینده کشور همه باید در انتخابات حضور داشته باشند تا همانند گذشته شاهد بالندگی و سربلندی کشور باشیم. 

 ارسلان زارع صبح جمعه در حاشیه فرآیند رای گیری در مدرسه شهید بهشتی رای افزود: همان گونه که مردم استان گیلان در تمامی مقاطع و همه صحنه ها  و رویدادهای مهم سیاسی اجتماعی همواره نقش حماسه ساز داشتند قابل پیش بینی بود که در این انتخابات حضوری آگاهانه و فعال داشته باشند.

وی با بیان اینکه با برنامه ریزی ها، تمهیداتی که قبل از ساعات مقرر  برای استقرا عوامل شعبه اعضای شعبه انتخابات فراهم شده و زمینه حضور مردم فراهم شده است، افزود: نه تنها در این شعبه بلکه براساس گزارش فرمانداران و بخشداران در تمامی شهرها و روستاها در نخستین دقایق رای گیری مردم استقبال کرده اند.

استاندار گیلان گفت: مردم آگاه گیلان در راستای اعتلای آرمان های انقلاب اسلامی و عزت نظام و مردم کوشا بوده اند و با حضور آگاهانه و وظیفه مند خودشان به عنوان یک رسالت خطیر در راستای معنویات مقام معظم رهبری در این دوره از انتخابات نیز نشان داده اند اهتمام جدی به توسعه کشور و تعیین سرنوشت خویش دارند.

زارع حضور در انتخابات را مسئولیتی اجتماعی و تکلیفی دانست و  تاکید کرد که برای حفظ دستاورد های انقلاب و نظام که از برکت خون شهدا بدست آمده است لازم است همه فارغ از گرایش سیاسی و جناحی در صحنه حاضر باشند. 

استاندار گیلان از مردم استان دعوت کرد که با حضور خود از همان ساعات اولیه توطئه دشمنان که تلاش می کردند مردم را در تعیین در سرنوشت خودشان ناامید کنند، خنثی سازند.

گیلان بیش از ۲ میلیون و ۵۳۰ هزار نفر جمعیت دارد که در این دوره از انتخابات یک میلیون و ۹۸۸ هزار و ۵۳۴ نفر در استان واجد شرایط رای دادن هستند که ۴۰ هزار و ۴۰۵ نفر رای اولی هستند

برای ۵۳ شهر استان یک هزار و ۳۹۸ داوطلب برای کسب ۲۸۱ کرسی باهم به رقابت می پردازند که از این تعداد ۱۶۴ نفر بانوان و یک هزار و ۲۳۴ نفر از آقایان هستند.

 سه هزار و ۹۴ شعبه اخذ رای اعم از شعبه های ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا در استان پیش بینی شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۱۵ شعبه ثابت و ۳۷۹سیار هستند .