رشت – ایرنا – مدیر تعاون روستایی گیلان از آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان گندمکار این استان به سرپرستی اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستان رودبار خبر داد.

عباس جعفرپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خرید تضمینی گندم توسط اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستان رودبار یکی از مباشرین “خرید تضمینی گندم” در استان گیلان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم با هماهنگی شرکت مادر تخصصی بازرگانی و نظارت سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان انجام می شود، خاطر نشان کرد: اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستانهای رودبار و سیاهکل، امسال مباشرت خرید تضمینی را بر عهده دارند.

مدیر تعاون روستایی گیلان با اشاره به افزایش قیمت مصوب برای خرید تضمینی گندم از گندمکاران استان در سال جاری نسبت به پارسال بیان داشت: قیمت پایه مصوب امسال برای هر کیلوگرم گندم معمولی ۵۰ هزار ریال در نظر گرفته شده در حالیکه سال گذشته هر کیلوگرم گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان از گندمکاران گیلان خریداری می شد.

وی اضافه کرد: بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر پوشش ۱۰ هزار و ۷۰۰ هکتار اراضی تحت کشت گندم در شهرستان های رودبار و سیاهکل پیش بینی می شود امسال حدود ۱۲ هزار  و ۸۴۰ تن گندم در شهرستان های رودبار و سیاهکل خریداری شود.

مدیر تعاون روستایی استان گیلان خاطر نشان کرد: مرکز خرید گندم سیاهکل نیز از نیمه دوم تیر خرید تضمینی گندم از کشاورزان را انجام خواهد داد.

سال گذشته یک هزار و ۱۷۲ تن گندم از کشاورزان گندمکار گیلان توسط اتحادیه تعاونی های روستایی شهرستان رودبار و سیاهکل خریداری شد.

گیلان دارای ۳۱۴هزار هکتار اراضی کشاورزی است و ۳۱۷هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند. برنج، چای، زیتون ،پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون ، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی گیلان هستند . گیلان همچنین یکی از تولید کنندگان مهم طیور در کشور است .

حدود ۱۹ هزار هکتار از اراضی گیلان به کشت گندم اختصاص دارد.شهرستان های تالش، رضوانشهر، آستارا، رودسر، املش، سیاهکل و رودبار از مهمترین مناطق کشت گندم و جو در گیلان است.