رشت- ایرنا- تلاش در جهت تامین زیرساخت های توسعه در حوزه گازرسانی، به برخورداری تمامی شهرها و افزون بر یکهزار روستای گیلان از گاز طبیعی و شاخص ۹۸ درصدی بهره مندی خانوارهای استان، در دولت های یازدهم و دوازدهم انجامید.

به گزارش ایرنا، ایران با ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر اثبات شده گاز طبیعی جهان (۱۸ درصد کل ذخایر) بزرگترین کشور دارنده ذخایر گاز طبیعی و سومین تولیدکننده گاز جهان به شمار می رود. استفاده از گاز طبیعی به عنوان پاک ترین، فراوان ترین، در دسترس ترین و ارزان ترین منبع برای تولید انرژی و جایگزین ساختن آن با سایر سوخت های فسیلی یکی از گام های بزرگ در جهت نیل به توسعه پایدار و ضرورتی انکار نشدنی است.
گیلان از استان هایی است که گازرسانی به نقاط مختلف آن طی سال های اخیر با جهشی امیدوار کننده همراه بوده و از توفیقات در این عرصه می توان به افزایش ۳۰ درصدی شاخص گازرسانی در بخش روستایی اشاره کرد، که اهمیت این مساله با توجه به روستاهای زمستان سخت گذران این استان دو چندان است.
در حال حاضر متوسط بهره مندی خانوارهای شهری و روستایی گیلان از شبکه گاز به بیش از ۹۸ درصد رسیده که بنا بر تعریف وزارت نفت جزو استان های سبز کشور است و گاز رسانی در این استان از متوسط کشوری بالاتر می باشد.

شاخص گازرسانی گیلان به بیش از ۹۸ درصد رسیده است

استاندار گیلان در این زمینه گفت: در حال حاضر شاخص گازرسانی استان و جمعیت برخوردار از گاز اعم از شهری و روستایی به بیش از  ۹۸ درصد رسیده است.
دکتر ارسلان زارع افزود: رفع محرومیت همواره از اهداف متعالی بنیانگذار فقید انقلاب بود و جای خرسندی است که شاخص هدف‌گذاری شده برای برخورداری روستاهای ما از نعمت گاز با اهتمام شرکت گاز استان و همکاری مردم محقق شده است.
وی تصریح کرد: با تلاش های صورت گرفته در دولت یازدهم و دوازدهم میزان شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی استان ۹۶ درصد و شهری نیز به بیش از ۹۹ درصد افزایش یافته است که این میزان از متوسط کشوری بالاتر است.
نماینده عالی دولت در گیلان افزود: اهتمام ما همچنان این است که گازرسانی روستاهای فاقد گاز طبیعی طبق برنامه زمانبندی شده به انجام برسند.
وی تسهیل در زندگی و افزایش شاخص رفاه اجتماعی را از مزیت های گازرسانی دانست و گفت: عدم استفاده از چوب درختان به ویژه توسط روستانشینان و و نیز کاهش مصرف سوخت های فسیلی تاثیر بسزایی در حفظ محیط زیست و صیانت از منابع  طبیعی دارد که به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه گیلان مد نظر بوده و دولت یازدهم و دوازدهم سهم مهمی از این هدف ارزشمند دارد.

افزایش ۳۵ درصدی شاخص گاز رسانی روستایی در گیلان

مدیرعامل شرکت گاز گیلان نیز در همین ارتباط از افزایش ۳۵ درصدی شاخص گاز روستایی استان در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: شاخص بهره مندی مردم روستاهای استان از گاز از ۶۱ درصد در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم به ۹۶ درصد در زمان کنونی رسیده است.

حسین اکبر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ۲ هزار و ۸۰ روستای گاز دار گیلان یک هزار و ۵۷ روستا در دولت های گذشته گاز رسانی شده و یک هزار و ۲۳ روستا در دولت تدبیر و امید گاز دار شده اند.

وی اظهار داشت: قبل از انقلاب؛ هیچ گونه عملیات گازرسانی در گیلان انجام نشده بود ولی در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۱۴۶ هزار مشترک در استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان تصریح کرد: مجموع تعداد مشترکان جذب شده در دولت های گذشته در گیلان ۶۸۹ هزار مشترک بوده اما تعداد مشترکان جذب شده در دولت یازدهم و دوازدهم ۴۵۷ هزار مشترک بوده است و در حال حاضر مجموع تعداد مشترکان گاز طبیعی در استان به یک میلیون و ۱۴۶ هزار مشترک رسیده است.

اکبر اظهار کرد: برای تحقق گاز رسانی به این تعداد مشترک؛ ۲۱ هزار و ۳۷۹ کیلومتر عملیات شبکه گذاری در گیلان انجام شده که ۱۳ هزار و ۸۱۸ کیلومتر و نصب ۳۹۷ هزار انشعاب در دولت های گذشته انجام  شده و اما اجرای طول شبکه گاز به طول هفت هزار و ۵۶۱ کیلومتر و نصب ۲۱۳ هزار انشعاب در دولت تدبیر و امید بوده است.

وی گفت: با گازدار شدن سراسر استان، شرایط تشکیل و رونق کسب و کارهای محلی و کوچک، تولید و اشتغال در روستاها بیش از پیش مهیا شده و این مهم زمینه رونق اقتصادی و مهاجرت معکوس از شهر به روستا را فراهم کرده است.

اکبر همچنین با بیان اینکه در حال حاضر در مجموع پنج هزار و ۷۸۴ صنعت از صنایع استان گاز دار شده اند ، تصریح کرد: از این تعداد ۲ هزار و ۱۲۱ صنعت در دولت های گذشته و سه هزار و ۶۶۳ صنعت در دولت تدبیر و امید گاز دار شده اند.

گاز رسانی به گیلان در ایستگاه آخر

مدیر عامل شرکت گاز گیلان اعلام کرد: در حال حاضر افزون بر  ۹۸ درصد خانوارهای استان اعم از شهری و روستایی از گاز طبیعی برخوردار هستند.

اکبر با  یادآوری اینکه بیش از دو هزار و ۸۰ روستای استان تا کنون از گاز بهره مند شده اند، تصریح کرد: بر این اساس ۹۶ درصد روستاهای گیلان گاز دار شده اند که این میزان گازرسانی از متوسط کشوری بالاتر است.

وی با بیان اینکه از ۵۲ شهر گیلان ، ۵۱ شهر از گاز طبیعی برخوردار شده اند و فقط ماسوله بدلیل داشتن بافت تاریخی و شرایط خاص از این امکان بهره مند نشده است، شاخص برخورداری خانوارهای شهری گیلان از گاز طبیعی را هم ۹۹.۹۷ درصد عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان افزود: در سایه تلاش های انجام شده در این زمینه هم از میانگین کشوری جلوتر هستیم چنانکه شاخص بهره مندی خانوارهای شهری در کشور از گاز طبیعی ۹۷.۵ درصد است.
اکبر گفت: از حدود ۲ هزار و ۱۴۰ روستای بالای خانوار گیلان تا کنون ۲ هزار و ۸۰ روستا گاز رسانی شده که مابقی در حال انجام است و انتظار می رود  تا پایان سال آینده  گاز رسانی به این نقاط انجام شود.
گیلان از استان هاییست که با وجود هوای معتدل در بیشتر فصول، روزهای بسیار سرد و برف های سنگین را نیز در طول سالیان به ویژه از سال۸۶ تا ۹۸  حتی در مناطق جلگه ای تجربه کرده است که چنین شرایطی اهمیت گاز رسانی در بخش های مختلف را هویدا می کند.