رشت – ایرنا – استاندار گیلان گفت: اجرای  پروژه ها و توسعه در استان با توجه به سند آمایشی و رویکرد سبز آبی استان بر مبنای حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی  است.

ارسلان زارع روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات احداث تصفیه خانه صومعه سرا افزود: اجرای پروژه ها بر اساس حفظ محیط زیست همواره مورد تاکید دولت تدبیر و امید بوده به طوری که سند آمایشی سرزمینی گیلان با رویکرد سبز و آبی و توجه به توسعه بر مبنای حفظ محیط زیست و مناتبع طبیعی است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گوناگون و ارزشمند طبیعی و مواهب الهی گیلان،  این استان را دارای منابع انسانی غنی  خواند و گفت: اهمیت اجرای این پروژه  توجه به یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم استان گیلان و شهرستان صومعه سرا است.

وی اجرای  پروژه تصفیه خانه فاضلاب را در این شهرستان موجب بهبود زندگی مردم. موثر  دانست و گفت:  اجرای تصفیه خانه قطعاً به بهبود معیشت مردم که زندگی شان بر مبنای تالاب است کمک خواهد کرد.

 استاندار گیلان با بیان اینکه برای اجرای این پروژه در قرارداد اولیه ۱۰۳ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده ، اظهار داشت: چشم انداز اجرای این پروژه   را در فاز اول و دوم  تا مرحله نهایی را داریم .

در نخستین برنامه از سفر یک روزه دکتر حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری به گیلان با همراهی دکتر ارسلان زارع استاندار، عملیات اجرایی احداث تصفیه‌خانه فاضلاب صومعه‌سرا با حضور معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری و استاندار گیلان آغاز شد.

احداث پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب صومعه‌سرا به روش EPC بوده و در مدول اول با ظرفیت شش هزار و ۳۵۰ مترمکعب در شبانه‌روز ۴۳ هزار نفر از جمعیت شهرستان صومعه‌سرا را تحت پوشش قرار می‌دهد.

جلوگیری از ورود فاضلاب به آب‌های سطحی و تالاب بندرانزلی، تبدیل فاضلاب شهری به آب قابل استفاده در زمین‌های کشاورزی، فضای سبز و شست‌وشوی معابر، افزایش قدرت خودپالایی رودخانه‌های محلی، افزایش سطح سلامت شهروندان و کمک به نجات تالاب بندرانزلی از جمله مزایای اجرای این پروژه است.

شرکت در آیین افتتاح بخشداری های طاهرگوراب و ضیابر شهرستان صومعه‌سرا و نیز افتتاح فرمانداری شهرستان خمام از دیگر سفر معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری به گیلان است.