رشت-ایرنا- طی برگزاری آیینی ، از تولید کنندگان نمونه برتر استانی بخش کشاورزی شهرستان آستانه اشرفیه تجلیل شد.

در این مراسم   با حضور جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در محل فرمانداری آستانه اشرفیه  ، از شش تولیدکننده برتر استانی بخش کشاورزی فعال در زمینه تولید دام و طیور، شیلات و آبزیان، زراعت و مکانیزاسیون ، توسعه شبکه ترویج ، صنایع تبدیلی شیلات، باغبانی تجلیل شد.

فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه در این آیین با اشاره به جایگاه  تولید در کشور و تاکید بر ضرورت حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی ، با بیان اینکه  توجه به تولید در بخش کشاورزی خودکفایی کشور را در تامین مواد غذایی جامعه به دنبال دارد افزود: با توجه به اهمیت این بخش ، دولت نیز توجه ویژه ای  به تولیدکنندگان کشاورزی دارد و در این خصوص اقدامات حمایتی موثری را به انجام رسانده است.

حمید رضایی اظهار داشت:  توجه به زیرساخت های بخش کشاورزی از اولویت های دولت در جهت حمایت از تولیدکنندگان بوده و این روند همچنان نیز تداوم خواهد داشت.

وی نقش تولیدکنندگان را در توسعه بخش کشاورزی ارزشمند عنوان و تصریح کرد : با توجه به این امر ، رفع مشکلات تولیدکنندگان بخش کشاورزی در این منطقه در اولویت برنامه های شهرستان قرار دارد.

فرماندار آستانه اشرفیه در ادامه به اهمیت راه اندازی بازارهای عرضه محصولات کشاورزی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: راه اندازی چنین بازارهایی به ویژه در بخش مجازی می تواند بسیاری از دغدغه های تولیدکنندگان را جهت عرضه محصولات تولیدی آنان کاهش دهد.

رضایی در ادامه شهرستان آستانه اشرفیه را یکی از کانون های اصلی کشاورزی استان گیلان عنوان و تصریح کرد: این شهرستان با داشتن ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار  اراضی زیر کشت برنج ، ۱۰ درصد اراضی شالیزاری استان را در اختیار دارد.

وی سطح زیر کشت بادام زمینی این شهرستان را ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار اعلام و خاطر نشان کرد: این شهرستان یکی از قطب های مهم تولید بادام زمینی بوده و حدود ۸۰ درصد محصول مورد نیاز کشور در این منطقه تولید می شود.

وی با اشاره به وجود ۳۷ کیلومتر نوار ساحلی در بخش بندرکیاشهر این شهرستان نیز گفت: با توجه به این ظرفیت ویژه ، این شهرستان می تواند در بخش شیلات و  تولید آبزیان  گام های موثری بردارد.

رضایی ،  رتبه اول در تولید نهال صنوبر، رتبه دوم در تولید چوب استان گیلان و همچنین ظرفیت های تولید گل و گیاهان زینتی را از دیگر شاخص های بخش کشاورزی این شهرستان عنوان و تصریح کرد: به منظور حمایت از بخش کشاورزی ، در توزیع اعتبارات امسال ، نگاه ویژه ای به این حوزه صورت خواهد گرفت.

فرماندار آستانه اشرفیه در پایان ضمن تقدیر از تولیدکنندگان بخش کشاورزی ، خواستار حمایت بیشتر از آنان شد.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان ، با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.