ایسنا/گیلان یک پژوهشکر تاریخ اسلام، با بیان اینکه امام اعتقاد داشت مردم برای خدا به استقبال ایشان آمده اند، خاطرنشان کرد: فرهنگ امام و سیره سیاسی ایشان باید به فرهنگ فراگیر مدیران و کارگزاران جمهوری اسلامی تبدیل شود تا شاهد تغییر در سرنوشت کشور و ملت باشیم.

حشمت الله قنبری در مراسم بزرگداشت قیام خونین ۱۵ خرداد که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد، با بیان اینکه سالروز ارتحال امام راحل یکی از روزهای فراموش نشدنی تاریخ انقلاب با درس ها و عبرت های فراوان است، اظهار کرد: در ۱۴ خرداد سال ۶۸ مردی الهی، سالک صراط مستقیم و مرجع تقلیدی گرانسنگ بعد از یک عمر با خدا بودن و بر جا گذاشتن آثار شکوهمند در ابعاد مختلف زندگی سیاسی و اجتماعی و دینی که تا سالیان سال بعد از او مانند سِر مستتر محفوظ خواهد ماند، به ملکوت اعلی پیوست.

وی با اشاره به نقش امام در تاریخ شیعه، افزود: همانگونه که بعد از سلسله عصمت و طهارت(ع) هیچ سلسله ای پرتلالوتر و درخشان تر و فاخرتر از مرجعیت شیعه نه در بین مذاهب اسلامی و نه در سایر ادیان توحیدی قابل رصد نیست، زندگی امام راحل نیز در میان سلسله مرجعیت شیعه یک استثناست.

این استاد دانشگاه، دوران زندگی امام را مقارن با دوران شکل گیری سلطه استکبار بر دنیا دانست و تصریح کرد: امام در روزگاری پا به عرصه مجاهدت گذاشت که جهان در ابعاد مختلف از شرایط ویژه ای برخوردار بود، زیرا یک تقسیم بندی استکباری بین نظام سرمایه داری غرب و نظام سوسیالیستی شرق ایجاد شده و تعارضات و اختلافات فراوان این دو قطب بندی فضایی از جنگ سرد را در عالم به وجود آورده بود.

قنبری، تنها عنصر وحدت مجموعه نظام سلطه را در تلقی از دین به عنوان افیون ملت ها دانست و عنوان کرد: در آن شرایط در باور کسی خطور نمی کرد که قطب جدیدی جدا از دو قطب حاکم بر عالم تحقق پیدا کند؛ چه برسد به اینکه قطب جدیدی در سایه دین شکل بگیرد.

وی با اشاره به تقارن دوران مجاهده امام خمینی(ره) با روزگار کهنسالی و بازنشستگی، خاطرنشان کرد: اغلب مردم در این دوران زندگی به دنبال آسایش و آرامش هستند و می خواهند آسوده خاطر باشند، اما امام نه تنها رهبری انقلاب، بلکه معماری انقلاب را عهده دار شد و احیاگری دین را به یادگار گذاشت؛ به گونه ای که هر پژوهشگر و محقق برخوردار از انصاف و شرافت انسانی می تواند از زندگی امام یک نسخه هدایت، محور حرکت، نشاط سیاسی و اجتماعی و عدالت را استخراج کند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام، با بیان اینکه فراز و فرودهای شگفت انگیز زندگی امام از ایشان شخصیتی بی بدیل و بی نظیر ساخته بود، گفت: هرگز بحران ها و شداید و توجه عمومی و غربت محض در شخصیت بزرگ امام تاثیر نگذاشت. عامل دست نشانده استکبار در ایران به دنبال حذف امام، تبعید ایشان به ترکیه و بعد عراق را رقم زد، اما مجموعه این حوادث و رخدادها شکستگی در حرکت امام ایجاد نکرد لذا زمانی که رژیم پهلوی احساس کرد امام و حرکتش را به مهار درآورده، مرام نامه نظام اسلامی توسط امام تدوین شد.

قنبری، با اشاره به نقش امام در پرورش شخصیت های در تراز دین برای مدیریت جامعه اسلامی، خاطرنشان کرد: امام با قلب مردم یک ارتباط عمیق برقرار کرد و حرکت انقلابی ایشان توانست امن ترین و مطمئن ترین حوزه نظام سلطه در منطقه را به لرزه درآورد.

وی سکینه و وقار قلبی امام در زمان بازگشت به ایران را نشان دهنده شخصیت ممتاز و یگانه ایشان دانست و تصریح کرد: ۱۲ میلیون نفر برای استقبال از امام در مسیر فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا بودند و چشم ها فقط برای دیدن ایشان متمرکز شده بود، زیرا امام با مردم زندگی کرده بود و قبل از اینکه وارد ایران شود، قلب های مردم را مرکز حکومت خودش قرار داده بود لذا تفکر و اندیشه امام باید در نظام اسلامی درک و جاری شود و هیچ مقام و مسئولی در جمهوری اسلامی حقی برای خودش قائل نباشد.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه امام اعتقاد داشت مردم برای خدا به استقبال ایشان آمده اند، خاطرنشان کرد: امام از مردم توقع و انتظار نداشت، زیرا مردم امام را کارگزار خدا در نظام اسلامی می دانستند لذا فرهنگ امام و سیره سیاسی ایشان باید به فرهنگ فراگیر مدیران و کارگزاران جمهوری اسلامی تبدیل شود تا شاهد تغییر در سرنوشت کشور و ملت باشیم.

قنبری، معیار کار و خدمتگزاری را رضای الهی دانست و افزود: مسئولی که برای خدا کار کند هرگز احساس طلب کاری نسبت به مردم ندارد و همواره خودش را بدهکار نظام و ملت می داند که این شخصیت و جایگاه و احترام را به او اعطا کردند.

وی همراهی با اضعف مردم را یکی دیگر از شاخص های کارگزاران جامعه اسلامی در سیره امام دانست و گفت: امام این آموزه را در مکتب امیرالمومنین علی(ع) آموخته بود و به آن پایبند بود.

این پژوهشگر تاریخ اسلام، با اشاره به فتنه های نظام سلطه علیه امام و نهضت انقلاب، عنوان کرد: امام ۱۰ سال در بین مردم زندگی کرد و مردم با مجاهدت و از خودگذشتگی و ایثار مال و جان در راه انقلاب ایستادند و سرانجام در کنار پیکر مطهرش نشان دادند که نه تنها از این راه خسته نشدند، بلکه آن را ادامه خواهند داد.

وی امام خمینی(ره) را شاگرد مکتب دین دانست و گفت: این مرد الهی اگرچه علیه آمریکا و اسرائیل و ابرقدرت های شرق و غرب نهیب می زد، اما در مقابل مردم سرشار از تواضع و فروتنی بود و در پرتو انقلاب امام جمهوری اسلامی بنا شد.

قنبری، جمهوری اسلامی را یکی از برکات امام راحل دانست و اظهار کرد: قبل از انقلاب هم مردم ایران مسلمان بودند و محرم و رمضان داشتند، اما قوه عاقله کشور در اختیار جریانات وابسته به استکبار بود و ایران منافع تبهکاران یهود را تضمین می کرد لذا امام آمد و با نهضت اسلامی خود به ملت ایران عزت داد و ننگ دست نشاندگی را پاک کرد. امروز به برکت جمهوری اسلامی ام القرای جهان اسلام و محور مقاومت هستیم که در پرتو زعامت امام راحل عظیم الشان است.

این استاد دانشگاه، جریان مقاومت اسلامی را یک جریان فراگیر دینی دانست و اضافه کرد: قلمرو اسلام که روزی تحمل ۱۰ روز جنگ با اسرائیل را نداشت، امروز نقش تعیین کننده در منطقه دارد و فقط غزه ثابت کرد لانه تیمی صهیونیست ها قابلیت فروپاشی افزون تر از لانه عنکبوت را دارد.

وی شرط پویایی و بالندگی انقلاب اسلامی را تبعیت از راه امام و وفاداری به منش امام دانست و تاکید کرد: کارگزار و صاحب منصب متکبر در تفکر امام جایگاهی ندارد.

قنبری، با بیان اینکه برخی نارسایی ها و ناکارآمدی ها اوقات مردم را تلخ کرده است، متذکر شد: با وجود همه مشکلات و کمبودها، انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن همچنان یک الگو در دنیا و مورد اعتماد جهانیان است؛ این در حالی است که نظام سلطه از هیچگونه سرمایه گذاری برای توقف حرکت جمهوری اسلامی فروگذار نکرده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی دشمن برای مهار انقلاب از طریق دلسرد کردن مردم، اظهار کرد: انتظار دوستی داشتن از سوی دشمن خلاف عقل است، اما برخی از افراد در داخل با مایوس خواندن مردم، نقشه های دشمن را اثرگذار و حرف های آنان را تکرار می کنند. بی تردید ملت ایران از نظام اسلامی مایوس نیست، زیرا این ملت همان ملت انقلابی است که در مراسم تشییع حاج قاسم سلیمانی شرکت کرد و خشم و غضب خودش را نسبت به استکبار نشان داد.

این پژوهشگر تاریخ اسلام، با بیان اینکه مردم از رفتار مسئولان ناراحت هستند، خاطرنشان کرد: امروز معیشت مردم به سختی افتاده و هزاران واحد تولیدی و صنعتی راکد مانده و کارگران بیکار شدند و جریان طبیعی ازدواج و فرزندآوری آسیب دیده و کالای قاچاق وارد کشور می شود و تبعیض وجود دارد لذا مردم از سوء مدیریت و ناکارآمدی و وعده های توخالی ناراحت هستند؛ نه از اسلام و انقلاب.

وی با اشاره به پایبندی ملت ایران به ارزش های اسلامی و انقلابی، گفت: مردم خسته، پریشان، مایوس و بی اعتماد نیستند، بلکه می خواهند قلب حاج قاسم سلیمانی ها در سینه مسئولان بتپد. در جریان دفاع از حریم اهل بیت(ع) شاهد جانفشانی نسل های دوم و سوم انقلاب در جبهه مقاومت بودیم که موجب شد صولت نظام سلطه تحفیر شود لذا این مردم اجازه نمی دهند با ارزش های اسلامی و انقلابی آنان بازی شود.

قنبری، انگیزه اصلی حضور در انتخابات را تعیین سرنوشت دانست و اضافه کرد: مردم در انتخابات افرادی را انتخاب کنند که عامل ایجاد وضع موجود نباشند و قابلیت ایجاد تغییر را داشته باشند و نسبت به ارزش های اسلامی و انقلابی پایبند باشند لذا هر رای مردم در انتخابات اثبات مشروعیت سیاسی نظام است که مانند موشک دشمنان را هدف قرار می دهد.

وی حضور حداکثری در انتخابات را تکرار شعار «هیهات منا الذله» و «مرگ بر آمریکا» دانست و خاطرنشان کرد: مردم ایران پیرو مکتب امام حسین(ع) هستند و با امام و شهدا عهد بستند و اجازه نخواهند داد خون ۵۰۰ هزار شهید این مرز و بوم حتی برای یک لحظه از جوشش بایستد و راه انقلاب را منسجم و مستحکم تا آخر ادامه خواهند داد و هرگز از نوطئه های نظام سلطه نخواهند هراسید.

انتهای پیام