رشت – ایرنا – نماینده عالی دولت در گیلان گفت : با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان توسط یک شرکت خصوصی موافقت شد.

به گزارش ایرنا، ارسلان زارع روز پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در محل استانداری اظهار داشت:  با درخواست شرکت سرمایه گذاری درویشی برای در اختیار گرفتن منطقه ویژه اقتصادی لاهیجان موافقت شد.

وی خاطرنشان کرد: این شرکت با منابع مالی مناسب برای سرمایه گذاری و بهره مندی از اطلاعات کامل پا به این عرصه گذاشته است.

وی تصریح کرد: البته مدیران این شرکت باید با رویکرد گردشگری ، استفاده از نیروهای بومی منطقه، تعامل مناسب و همچنین در نظر گرفتن اولویت های منطقه را مدنظر داشته باشند.

زارع یادآور شد: البته حدود یک دهه از عمر مصوبه مجلس برای تبدیل لاهیجان به منطقه ویژه اقتصادی سپری می شود که از سال گذشته این امر به طور جدی در دستور کار قرار گرفت و هم اینک نیز یک شرکت برای اجرای این طرح پیشقدم شده است.

استاندار گیلان در ادامه این جلسه به  اعتبارات هزینه ای این استان اشاره و بیان کرد: سال گذشته مدیران دستگاه ها مشکلات زیادی بابت بودجه داشتند اما با همکاری ، همیاری و صبوری مناسب همه مدیران و کارکنان ادارات ، این سال را با موفقیت پشت سرگذاشتیم.

وی اضافه کرد: در سال جاری که حدود ۱۷ درصد افزایش اعتبارات هزینه ای داریم، باید همانند سال گذشته رعایت صرفه جویی را در دستور کار قرار دهیم که البته مبنای اجرای لایحه بودجه ۱۴۰۰ ، بخشنامه های ابلاغی از سوی دولت و دستگاه های ذیربط است.

زارع خاطرنشان کرد: همچنین اصل صرفه جویی و ارتقای بهره وری را باید در اولویت برنامه کاری داشته باشیم و   از سوی دیگر توسعه دولت الکترونیک را مدنظر داشته باشیم چون دولت الکترونیک کار را تسریع ، شفاف سازی و از فساد اداری پیشگیری می کند.

استاندار گیلان به لزوم اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه ها به کارهای پژوهشی  تاکید و بیان کرد: با توجه به اینکه یک درصد از اعتبارات به کارهای پژوهشی اختصاص یافته، در سال جاری باید کارهای پژوهشی در اولویت قرار گیرد و همچنین پاداش خدمت بازنشستگان نیز، از فروش اموال مازاد و صرفه جویی در اعتبارات تامین و پرداخت می شود.

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان به اعتبارات هزینه ای استان گفت: سال گذشته اعتبارات هزینه ای استان ۶۹۲ میلیارد تومان  بود.

کیوان محمدی افزود: این رقم در سال جاری به ۸۲۸ میلیارد تومان افزایش یافته که البته سال گذشته مدیران با مشکلات زیادی مواجه شدند اما بتدریج و تا پایان سال مشکلات را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم که در سال جاری این مشکلات با افزایش حدود ۱۷ درصدی، تا حدی برطرف شود.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از استان های گردشگرپذیر کشور بشمار می آید. گیلان همچنین از موهبت داشتن منطقه آزاد انزلی بعنوان فرصتی برای توسعه بهره مند است . 

 منطقه ویژه اقتصادی منطقه ای است که در آن قوانین کسب و کار و تجارت با سایر نقاط کشور متفاوت است. مناطق ویژه اقتصادی در داخل مرزهای کشور واقع شده اند و هدف آنها شامل افزایش تراز تجاری، اشتغال، افزایش سرمایه گذاری، ایجاد شغل و مدیریت مؤثر است. به منظور تشویق برپایی کسب و کارها در منطقه اقتصادی، سیاست های مالی تعریف می شود. این سیاست ها معمولاً شامل سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، سهمیه بندی، مقررات کاری و گمرکی است. علاوه بر این، شرکت ها ممکن است تعطیلات مالیاتی را ارائه دهند، که در صورت تاسیس در یک منطقه، آنها دوره ای از مالیات پایین را می دهند.