ایسنا/گیلان دادستان شهرستان مرزی بندر آستارا، گفت: در پی حوادث یک هفته گذشته شهرستان های آستارا و اردبیل، ۱۷ نفر بازداشت و برای آنها قرار صادر شد.

یاسر همدمی، در نشست خبری با خبرنگاران که در دادگستری شهرستان مرزی بندر آستارا، برگزار شد اظهار کرد: دامن زدن و طرح مسایل قومی و قبیله ای جرم است و اشخاصی که به این موضوع ها دامن می زنند از طریق تشکیل پرونده بازداشت و تحت پیگرد مراجع قانونی قرار می گیرند.

وی با تأکید بر اینکه انتشار هرگونه محتوا با موضوعات توهین آمیز و مجرمانه نیز جرم محسوب می شود، به انتخابات پیش رو اشاره کرد و ادامه داد: حضور حداکثری مردم در انتخابات سبب یاس و ناامیدی دشمنان می شود و در این ایام خبرنگاران و اصحاب رسانه باید به وظیفه خطیر خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه با انتشار هرگونه محتوا با موضوع تحریم انتخابات، کاهش حضور مردم، تجمع، تحصن، ادعای غیرواقعی و یا هر اقدام دیگری که موجب اخلال در امر انتخابات می گردد، برخورد می شود، افزود: اهالی رسانه و قلم باید این آگاهی را به جامعه بدهند که رأی نسنجیده و نامشروع هیچ تأثیری در پیشرفت جامعه ندارد.

همدمی با تأکید بر اینکه به هیچ کس اجازه نمی دهیم تا با نشر اکاذیب علیه نظام و توهین به افراد و کاندیداها ماهیت انتخابات را تحت شعاع قرار دهد، خاطرنشان کرد: استفاده غیرمجاز از سایت ها و وبلاگ های غیرمجاز و متعلق به دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی با هدف طرح مسایل غیرواقعی و غیرقانونی ممنوع است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه رسانه ها از انتشار آمار و ارقام غیرواقعی که سلامت انتخابات را زیر سوال می برد و منبع غیر موثق دارد، به شدت بپرهیزند، تصریح کرد: همسایگی ما با استان اردبیل سبب می شود تا افرادی از آن استان برای رأی دادن به شهرستان آستارا و استان گیلان وارد شوند و یا این موضوع بالعکس اتفاق افتد و ما باید فضا را برای همدیگر امن کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ما “امنیت” را به راحتی به دست نیاورده ایم و برای آن خون ها تقدیم شده است، یادآور شد: فضای مجازی نباید خللی در امر انتخابات ایجاد کند.

وی توضیح داد: انسان بی تعصب انسان نیست و گاهی اوقات متأسفانه این تعصبات آگاهانه نمی باشد و برای آن دوراندیشی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اگر مبنا و معیار قرآن‌مجید باشد، تصریح کرد: در این کتاب مقدس همه انسان ها به تقوا دعوت شده‌اند.

دادستان آستارا به تعداد دستگیری های چند روز گذشته در حوادث آستارا و اردبیل اشاره کرد و افزود: بازداشتی ها زیاد بودند ولی افرادی که برای آنها قرار صادر شده است، ۱۷ نفر از هر دو استان می باشد.

وی اضافه کرد: قوه قضاییه با کسی شوخی ندارد و افرادی که سوء استفاده می‌کنند بدانند که در قانون به صراحت به جرایم دامن زننده به مسایل قومی و قبیله‌ای اشاره شده است و فعالان فضای مجازی اگر به این مسائل دامن بزنند بین ۵ تا ۱۰ سال زندان را در پی دارند.

انتهای پیام