آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا با تاکید بر اینکه پیوند مردم آستارا و اردبیل خدشه ناپذیر و ناگسستنی است گفت: مردم این شهرستان و اردبیل جدا از هم نیستند زیرا پیوند هویتی آنها بسیار عمیق‌تر از آن است که با شیطنت برخی افراد سودجو آسیب ببیند.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر عصر چهارشنبه در جلسه شورای اداری آستارا در سالن دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان افزود: متاسفانه در روزهای گذشته چند آدم فرصت طلب با احساسات مردم بازی کردند اما این موضوع خاتمه یافته است و مردم این دو شهرستان قرابت دیرینه ای با همدیگر دارند.

وی ادامه داد: یکی از وظایف مهم من به عنوان فرماندار، تامین امنیت شهرستان است و هرگز اجازه نخواهیم داد فردی امنیت و آرامش مردم آستارا را به هم بزند و برای خدشه دار نمودن روابط این شهرستان با اردبیل اقدامی بکند.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: مردم آستارا و اردبیل اشتراکات بسیار مهمی دارند و صمیمیت، اتحاد و امنیتی که بین آنها برقرار است، هرگز با دعوای ۲ نفر مخدوش نخواهد شد.

غلامرضا مرحبا ادامه داد: نماد غیرت برای ما نزاع کنندگان در خیابان نیستند بلکه نماد و الگوی ما افرادی مانند خلبان شهید جدی اردبیلی و ۱۶۷ شهید بزرگوار آستارا هستند که برای هر وجب خاک ایران جانفشانی کردند و هرگز نگفتند خوزستان در آن سوی ایران است و ارتباطی به ما ندارد.

وی افزود: دو ماه دیگر در ماه محرم، همین آستارایی ها و اردبیلی ها زیر یک پرچم عزاداری خواهند کرد و امروز جوان اردبیلی، آستارایی، کرد، ترک، بلوچ و عرب به این امر واقف هستند که اتحاد آنها باعث قطع امید دشمن از این مرز و بوم شده است و باید همچنان وحدت خود را حفظ کنیم.

مرحبا بیان کرد: از چند نفری که به شهروندان آستارا اهانت کرده اند دلگیر هستیم اما باید افراد ذیصلاح با ابزار قانون با آنها برخورد کنند و یقین داریم دستگاه قضا و نیروی انتظامی با عوامل هتک حرمت، طبق قانون برخورد خواهند کرد و نباید اجازه بدهیم برخی افراد، خودسرانه مجری قانون باشند.

نماینده مردم آستارا گفت: مشکل فقط این چند نفر عامل دعوا نیستند، بلکه مشکل به نبود فرهنگ استفاده از ابزار رسانه مجازی برمی گردد که باید به این معضل، فکری بشود و استفاده از شبکه های اجتماعی قانونمند باشد.

او افزود: امروز چند نفر از نمایندگان اردبیل تماس گرفته و اعلام کردند که دوستدار تداوم رفت و آمدها و دوستی های دیرینه مردم اردبیل و آستارا هستند و نباید خامی و خطای دو جوان ناآگاه به عموم مردم تعمیم داده شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان نیز در این جلسه از مردم آستارا و اردبیل که بعد از حوادث اخیر، با گل و شیرینی از همدیگر استقبال کردند صمیمانه قدردانی کرد و گفت: باید روی اشتراکاتی که بین این دو شهرستان وجود دارد، با بررسی جامعه شناختی در دانشگاه ها بیشتر تمرکز شود.

محمود قاسم نژاد افزود: متاسفانه گروه های معاند نظام حتی از کشورهای خارجی از این مسائل سوء استفاده کردند و باید آگاه باشیم که حضور گردشگر و مسافر ارتباط مستقیمی با امنیت دارد و باید با افرادی که به دنبال آشوب و اغتشاش هستند، با شدت برخورد شود و آنها بدانند که مردم آستارا هرگز راضی نیستند با همزبانان و هموطنان خود درگیر شوند.

امام جمعه آستارا در این جلسه گفت: مردم اردبیل و آستارا و هر گوشه دیگر ایران برادران و خواهران همدیگر هستند و آستارا نیز از خاک ایران عزیز است و باید آگاه باشیم که دعوا و نزاع، به امنیت گردشگری و اقتصاد آستارا ضربه می زند.

حجت السلام کاظم حافظ نیا افزود: متاسفانه این روزها خودروهای با پلاک استان اردبیل در آستارا کمتر می بینم و این کاهش ترددها مغایر با رونق گردشگری است و مردم با فرهنگ و مهمان دوست آستارا راضی نیستند حضور مسافران و گردشگران در این شهرستان کمرنگ شود.

دادستان عمومی و انقلاب آستارا نیز گفت: افرادی که در جریان حوادث اخیر زندانی شده اند تا اطلاع ثانوی در زندان خواهند ماند و هرگز به هیچ کس اجازه نخواهیم داد از هر بهانه و مشکل جزئی برای بر هم زدن آسایش و آرامش مردم، بخصوص در آستانه انتخابات استفاده کنند.

یاسر همدمی افزود: کسانی که به اختلاف اقشار جامعه از طریق فضای مجازی اقدام می کنند، تحت تعقیب و بازداشت قرار می گیرند و این افراد در آینده از حقوق اجتماعی نظیر اشتغال در دستگاه های دولتی محروم و برای مدت طولانی زندانی خواهند شد.

چهارشنبه هفته گذشته چند جوان اردبیلی و آستارایی در شهر آستارا با همدیگر زد و خورد کرده بودند و بزرگنمایی قضیه در فضای مجازی سبب تداوم اختلافان شده بود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده است.