آستارا – ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی آستارا گفت: درسال جاری ۸۴ هزار و ۸۶۹ تن محصول کشاورزی با ارزش ۳۶ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۹۲۷ دلار از مرز این شهرستان به کشورهای خارجی صادر شده است و با توجه به این ظرفیت راه اندازی پایانه صادرات محصولات در آستارا ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ساسان کارجویان روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری آستارا افزود:  از ابتدای امسال تاکنون،۴۰ نوع محصول کشاورزی نظیر کیوی، پیاز، خربزه، فلفل، گوجه فرنگی، سیب زمینی، کشمش، کلم، سیب، سبزی، انگور، هندوانه، گیلاس، لیمو ترش، چای، خرما و پسته با چهار هزار و ۹۱ برگ گواهی بهداشتی صادر شده است.

وی اضافه کرد: چهار طرح مربوط به حوزه آب کشاورزی شامل شبکه آبیاری زهکشی چلوند، احداث کانال آبیاری ملاهادی، احداث بند انحرافی خانه های آسیاب و تجهیز و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ و چاه های کشاورزی با اعتبار ۲۲ میلیارد ریال تکمیل شده است.

وی گفت: ۴۵ تن بذر گواهی اصلاح شده از نوع هاشمی بین شالیکاران در سال جاری توزیع شده است و این میزان نسبت به سال های ۹۸ و ۹۹ حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است.

 وی ادامه داد: به شالیکاران آستارا توصیه شده است برای اطمینان از سلامت و افزایش تولید، از بذرهای گواهی شده و مطمئن استفاده کنند و رقم هاشمی از ارقام خوب بومی و معطر گیلان است و از هر هکتار سطح کشت آن چهار و نیم تن شلتوک حاصل می شود.

کارجویان گفت: هیچ کمبود مرغی در بازار آستارا وجود ندارد و توزیع روزانه مرغ از هشت تن در اواخر سال گذشته به ۱۱ تن در سال جاری افزایش یافته است و لزوم افزایش ظرفیت سردخانه محصولات کشاورزی و تجهیز کانال های آبرسانی هم پیگیری می شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستارا نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان نزولی شده است افزود: کشتی ‌ها و قطارهایی که از طریق منطقه ویژه اقتصادی و بارانداز ریلی آستارا-آستارا وارد خاک کشور می‌ شوند به صورت روزانه مورد گندزدایی قرار می‌ گیرند و تمام تلاش ما این است که هیچ ‌گونه ویروسی از مرزهای خارج وارد کشور نشود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.