رشت – ایرنا – مدیر کل کتابخانه های عمومی گیلان بیان کرد: بخشی از شرایط خدمات حضوری در کتابخانه های عمومی استان با توجه به وضعیت رنگ بندی شیوع کرونا تسهیل شده است.

پریسا کرمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پس از شیوع بحران کرونا خدمات حضوری در کتابخانه های عمومی استان متوقف شده بود و فعالیت ها بصورت مجازی انجام می شد اما ازین پس انجام خدمات حضوری در شرایط زرد ،سفید و آبی مهیا شده اما در وضعیت نارنجی تنها امانت کتاب انجام می شود.
وی افزود: این تصمیم با توجه به ابلاغ جدید معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد، و تمهیدات از پیش تعیین شده در خصوص ادامه فعالیت حضوری کتابخانه‌های عمومی، در مناطق با سطح هشدار نارنجی اتخاذ شده است.
وی ادامه داد: در وضعیت نارنجی شرایط سالن های مطالعه تعطیل است اما بخش امانت کتابخانه به روال سابق و بر اساس شیوه‌نامه های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و شیوه‌ نامه‌های ابلاغی به ارائه خدمات می پردازند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان تاکید کرد: طرح های مجازی کتابخوانی در راستای تسهیل دریافت کتاب همچنان از طریق طرح هایی چون کتاب دوخان ( به معنای فراخواندن ) فعال است.
کرمی یادآورشد: طرح یاد شده اقدامی برای دریافت آسان کتاب در روزهای کرونایی است که مخاطبان برای بهره مندی از این طرح می توانند به نشانی yun.ir/yd۶۹۳۷ مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند تا در نزدیکترین زمان با آنان تماس و از طریق پیک رایگان سفارش آنها را تحویل بگیرند.
وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی گیلان با ایجاد ۶۸ صفحه مجازی توسط کتابداران به آگاهی بخشی و تولید محتوا در این شبکه ها می پردازد، افزود: شیوع ویروس کرونا در جهان مانع حضور مردم در اجتماعات شده و فعالیت کتابخانه های عمومی نیز به فضای مجازی هدایت شده است.
یک میلیون و ۱۰۰ نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی سراسر استان موجود است و بیش از ۵۰ هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی گیلان هستند.