ایسنا/گیلان رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه ۴۰۴۲۰ رای اولی در استان داریم، گفت: براساس تصمیم ستاد ملی کرونا امسال برای اولین فرآیند رای گیری در انتخابات از ۷ صبح آغاز می‌شود و تا ۲ بامداد هم امکان تمدید وجود دارد.

محمود قاسم‌نژاد در جلسه شورای اداری استان که در سالن غدیر استانداری برگزار شد، اظهار کرد: آمادگی لازم در همه فرمانداری‌ها و بخشداری‌های مستقر در سراسر استان برای انجام ماموریت بزرگ انتخابات شوراهای اسلامی، میان دوره‌ای مجلس و ریاست جمهوری وجود دارد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه ۵۳ شهر گیلان ۲۸۱ کرسی در شورای شهر و ۲۱۷۷ روستا هم ۶۶۹۴ کرسی در شوراهای اسلامی روستاها دارند، افزود: پنج شهر گیلان دارای شورای ۷ نفره و ۴۷ شهر استان نیز دارای شورای ۵ نفره هستند. همچنین ۲۰۸۳ روستای گیلان دارای شورای سه نفره و ۸۹ روستا هم دارای شورای ۵ نفره هستند.

وی با بیان اینکه ۳۰۹۲ شعبه اخذ رای برای استان در نظر گرفته شده است، گفت: از این تعداد ۲۷۱۴ شعبه ثابت و ۳۷۸شعبه سیار هستند؛ به منظور تسهیل در رای دادن ۱۰ درصد شعب اخذ رای در استان افزایش یافته است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری گیلان بیان کرد: در گیلان یک میلیون و ۹۶۵هزار و ۶۳۷ واجد شرایط رای بوده و از این تعداد ۴۰۴۲۰ نفر رای اولی هستند که برای اولین بار در انتخابات شرکت می‌کنند. برای برگزاری انتخابات سالم و امن همایش‌های متعددی برای مسئولین اجرایی، کارشناسان فناوری اطلاعات و… به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شده است.

قاسم‌نژاد با بیان اینکه ۶۰ هزار نفر عوامل اجرایی در برگزاری انتخابات در استان همکاری می‌کنند، خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۲۰۰۰ خبر از سوی فرمانداران اطلاع رسانی شده است، همچنین بیش از ۲۵۰ تحلیل سیاسی از سوی اداره کل سیاسی به وزارت کشور ارسال شده است.

رئیس ستاد انتخابات گیلان بیان کرد: امسال به دلیل شیوع کرونا ستاد ملی کرونا این اجازه را داد برای اولین بار ساعت شروع انتخابات از ۷صبح باشد و تا  2 بامداد هم امکان تمدید وجود دارد.

وی ادامه داد: تبلیغات انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در شهرستان آستانه اشرفیه و همچنین انتخابات شوراهای اسلامی از ۲۰ خرداد آغاز می‌شود و تا ۲۶ خرداد ادامه می‌یابد. در انتخابات ریاست جمهوری تبلیغات از ۷ خرداد آغاز شده و تا ۲۶ خرداد ادامه می‌یابد که در این فرصت کاندیدا می‌توانند سفر استانی داشته باشند.

معاون سیاسی استانداری گیلان بیان کرد: به منظور امنیت صحیح صندوق‌های اخذ رای از مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌خواهیم که نسبت به تامین ساختمان‌ها از طریق حفاظت و حراست اقدام کنند؛ براساس قانون انتخابات دستگاه‌های اجرایی استان نسبت به همکاری و در اختیار قرار دادن امکانات مورد نیاز ستاد انتخابات مکلف هستند اما دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند از امکانات و تجهیزات‌شان بر علیه یا له کاندیداها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: برای فعالیت تبلیغات در ایام انتخابات دستورالعمل‌های خاصی مبنی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تدوین شده، در هر سه انتخابات هرگونه تجمع در مکان‌های سربسته ممنوع است. برگزاری تجمع در فضای باز مربوط به سازمان‌ها مطابق با شیوه‌نامه‌های بلامانع است. همچنین الزام استفاده از ماسک، رعایت فاصله ۸ متری، رعایت زمان ۲ ساعته برای تجمعات، اجتناب از برگزاری کارناوال‌های تبلیغاتی،ممنوعیت تجمع در ورودی و خروجی ستادهای تبلیغاتی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس ستاد انتخابات گیلان با بیان اینکه برای بیماران بستری در قرنطینه هم شعب اخذ رای سیار در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات بسته‌های اینترنتی رایگان و با تخفیف را در اختیار عموم قرار می‌دهد و در این زمینه هم نرم افزاری تهیه شده مبنی بر اینکه نزدکترین شعب اخذ رای با تراکم جمعیت کم را اطلاع رسانی می‌کند.

قاسم‌نژاد بیان کرد: با وجود کرونا تبلیغات گسترده حضوری محدود شده اما صدا وسیما دو برابر سنوات قبل برنامه‌های مختلف تبلیغاتی را برای کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برنامه ریزی کرده است.

وی یادآور شد: فقط انتخابات شورای اسلامی در شهر رشت الکترونیکی است.

انتهای پیام