رشت-ایرنا- امام جمعه اهل سنت شهرستان تالش اظهار کرد: اهل سنت تالش در تمامی انتخابات برگزار شده مشارکت گسترده‌ای داشته و دارند زیرا پیشرفت ، تکاپو و حفظ نظام اسلامی مهم ترین دغدغه این آنها است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام “حسین خانی پور” روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا تصریح کرد: در غرب گیلان مسلمانان اهل سنت از اوایل انقلاب تاکنون در همه انتخابات از رفراندوم آری یا نه به نظام جمهوری اسلامی ایران تا به امروز درصد مشارکت بالایی در انتخابات داشته اند و شرکت ۸۰ درصدی در انتخابت افتخاری برای شهرستان تالش محسوب می شود.

وی آگاه سازی توسط علما ، بزرگان و متنفذین منطقه را در جلب مشارکت مردم بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: معتقدم ما هر چقدر در تعیین سرنوشت خود مشارکت داشته باشیم خداوند هم راهگشا می شود. باید همه باور داشته باشند که برتری ، کمال ، رشد و سلامت جامعه در شرکت در انتخابات در سرنوشت خود تاثیر گذار باشیم .

امام جمعه اهل سنت شهرستان تالش انتخابات را جلوه گاه باورها ، گرایشها و آرمانهای هر ملت اعلام کرد و گفت: ما ملتی متمدن هستیم و برخورداری از بزرگترین مورخین و مفسرین ، ریاضیدانان ، دانشمندان و منجمان را در تاریخ خود داریم که همواره ما را به الگویی برای سایر ملتهای جهان تبدیل کرده است.

حجت الاسلام خانی پور اضافه کرد: این برتری ها گاه دشمنی هایی را نیز در پی داشته است. پس از انقلاب ۱۳۵۷، ایران در مرکز توجه جهانیان قرار گرفت و نگاه ملت های جهان به کشورمان تغییر کرد و موجب افزایش دشمنی ها و کینه ورزی شد که نقطه اوج این دشمنی ها را در سالهای اخیر با تحریم های ناجوانمردانه نشان دادند.

وی تصریح کرد: می بایست مواظب حرکت‌های دشمنان باشیم زیرا دشمن بیکار نمی نشیند . عموم جامعه از تحریم ها هراس دارند و این امر وظیفه بزرگان و خواص جامعه را سنگین تر می کند. دشمن بر روی این ترس ها سرمایه گذاری کرده است تا یاس و ناامیدی را در دل مردم بنشاند اما خوشبختانه با تدابیر مقام معظم رهبری تاکنون نقشه های آنها نقش برآب شده است.

امام جمعه اهل سنت تالش شرکت حداکثری در انتخابات را یکی از راههای مقابله با دشمنان دانست و گفت : در طول انقلاب هرگاه دشمن خواست حرکتی علیه نظام صورت دهد ملت ایران وارد صحنه شدند و امروز نیز یکی از وظایف مردم انقلابی و همیشه در صحنه این است که در این انتخابات خطیر و حساس با شرکت گسترده دشمن را به عقب برانند.

وی تاکید کرد: در این راستا مسئولان وظیفه سنگینی بر عهده دارند و باید نسبت به وظایف خود به مردم و انقلاب کوشا باشند زیرا برخی رفتارهای انتخاباتی که به خاطر گرایشهای سیاسی از خود نشان می دهند گاه عموم مردم را از صحنه انتخابات دور می کند .

حجت الاسلام خانی پور یکی دیگر وظیفه خواص جامعه را زدودن یاس و ناراحتی از دل مردم و امیدوار کردن آنها دانست و خاطر نشان ساخت : شرکت گسترده در انتخابات مایه پیشرفت جامعه است

به گفته او، اگر مسئولی و رئیس جمهوری با اکثریت آراء بر مسند قدرت بنشیند و درصد بالایی از شرکت کنندگان را همراه خود داشته باشد یقیناً می تواند در پیشرفت سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی جامعه نقش بهتر و موثری ایفا کند و با پشتوانه و دلگرمی بیشتری انقلاب اسلامی ایران را حفظ  کند.

جامعه اهل سنت تالش عموما در غرب استان گیلان ساکن هستند و در حال حاضر حدود ۳۶ درصد شهرستان آستارا ۳۶ ، ۵۰ درصد شهرستان هشتپر و ۷۰ درصد شهرستان رضوانشهر را مسلمانان اهل سنت تشکیل می دهند .