رشت- ایرنا- مدیر کل شیلات استان گیلان اظهار داشت : از دو قفس دریایی یک شرکت پرورش ماهی در قفس انبار سر کیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه ۲۰ تن ماهی قزل آلا به ارزش ۱۴ میلیارد ریال برداشت شد .

“عظیم مدبری” روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : شرکت جهاد نصر کردستان سال گذشته ۱۵ هزار قطعه ماهی قزل آلا با میانگین وزنی ۵۰۰ گرم را اواسط بهمن ماه در دو قفس از هشت قفس دریایی کشت کرد و پس از سه ماه طول دوره پرورش توانست ۲۰ تن ماهی با میانگین وزنی ۱٫۷ کیلوگرم برداشت کند .

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت جهاد نصر کردستان با ظرفیت ۵۰۰ تن از شرکت های فعال پرورش ماهی در قفس استان گیلان است، برآورد تولید تا پایان سال جاری با ورود سه شرکت دیگر به این صنعت را ۷۰۰ تن اعلام کرد .

وی پیش بینی برنامه افق ۱۴۰۵ با ورود شرکت های معتبر با تمکن مالی بالا را سه هزار تن عنوان کرد و افزود : گیلان از پیشگامان صنعت پرورش ماهی در قفس در شمال کشور بشمار می رود که با بیش از یک دهه فعالیت در این صنعت با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تاکنون ۵۰ فقره مجوز پرورش ماهی در قفس به ظرفیت ۸۰ هزار تن را صادر کرده است.

مدبری تصریح کرد : برنامه ریزی و سیاست توسعه مزارع دریایی استان گیلان براساس مطالعات انجام شده ۱۲ پهنه آبی و هفت سایت پشتیبان در مناطق حویق، دیناچال، انزلی ، کاسپین ، کیاشهر ، چمخاله و چابکسر برای تولید ۷۵ هزار تن و اشتغالزایی هزار و ۵۰۰ نفر مستقیم و چهار هزار و ۵۰۰ نفر غیر مستقیم است که با تحقق این امر به تولید گوشت با کیفیت و کاهش فشار به ذخایر آبزیان بومی دریایی خزر کمک خواهد شد .  

وی اضافه کرد: مهمترین اقدامات در راستای فراهم کردن زیر ساخت ها برای توسعه این صنعت را ایجاد دو سایت پشتیبان یکی در غرب گیلان منطقه سیمبرخاله در زمینی به مساحت ۱۲ هکتار برای ظرفیت چهار هزار ۵۰۰ تن تولید و دیگری در منطقه شرق گیلان در اسکله کیاشهر در زمینی به مساحت هفت هزار ۷۰۰ متر مربع برای ظرفیت ۲۱ هزار تن تولید است.

وی خاطر نشان کرد: بهره برداری از صنایع آب شور و لب شور با توجه به محدودیت استفاده از منابع آب شیرین ، تولید گوشت با کیفیت ، وجود شرایط زیست محیطی و اکولوژیکی مناسب در دریا برای دو دوره تولید در دریا، کاهش فشار صید از ذخایر دریایی عدم نیاز به زمین، سرمایه گذاری اندک در مقایسه با سایر روشهای آبزی پروری در خشکی ، زمانبری کوتاه نصب ، تجهیز و استقرار سازه قفس های دریایی در دریا نسیت به احداث مزارع تولیدی در خشکی ، امکان جذب سرمایه های کلان در زمینه آبزی پروری دریایی ، فراهم کردن زمینه های جدید اشتغال در جوامع محلی و نوار ساحلی ، عدم استفاده از اراضی خشکی (کشاورزی) با توجه به محدودیت تغییر کاربری و استفاده بهینه از پهنه های دریایی و امکان افزایش میزان تولید در واحد سطح و حجم تا چندین برابر صید و صیادی از دریا را از مزایای این صنعت می توان برشمرد.

گیلان با تولید بالغ بر ۴۷ هزار تن ماهیان گرمابی و سردآبی، از استان های برتر در تولیدات شیلاتی است.

استان گیلان از مراکز مهم تکثیر و پرورش ماهی در کشور نیز محسوب می شود و دارای سه مرکز تکثیر ماهی شامل مرکز شهید انصاری در رشت، شهید بهشتی در سنگر و مرکز سیاهکل است.