لاهیجان – ایرنا – رئیس سازمان چای کشور از خرید ۵۴ هزار و ۹۷ تن برگ سبز چای به ارزش بالغ بر ۳۴۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از چایکاران استان‌های گیلان و مازندران خبر داد.

حبیب جهانساز عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از اردیبهشت ماه موسم برداشت چای  تاکنون، ۲۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد و از این میزان دولت ۱۰۰ درصد از قدر سهم خود از خریدها تا پایان اردیبهشت ماه را به حساب چایکاران واریز کرد.

وی با اشاره به پرداخت ۶۵ درصد از مطالبات چایکاران استان های گیلان و مازندران  افزود: پرداخت ۷۵ درصد از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای بر عهده صاحبان کارخانجات چای و ۲۵ درصد بر عهده دولت است.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به نرخ امسال خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو  ۴ هزار و ۷۸۱ تومان تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک امسال در مقایسه با سال گذشته، به صورت میانگین ۴۵ درصد افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد، گفت: چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خرداد و چین پاییزه در شهریور شروع و تا پایان مهرماه انجام می شود.

استان های گیلان و مازندران، ۵۵ هزار چایکار دارد. باغهای چای در استان های گیلان و مازندران ۲۶ هزار هکتار است که سطح زیرکشت هر سال متفاوت است. ۹۰ درصد باغهای چای کشور در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد.

شهرستان لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران با جمعیت ۱۶۷ هزار نفری در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار گرفته است.