رشت – ایرنا – مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان بر مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق توسط مردم، ادارات و نهادهای دولتی تاکید کرد و گفت: قطعی برق محدود به مناطق مسکونی و تجاری نبوده و طی چند روز آینده برق ادارات پرمصرف نیز در این استان قطع خواهد شد.

محمداسماعیل هنرمند روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی میزان مصرف برق در کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: با وجود اینکه گیلان استانی با آب و هوای معتدل است، اما مصرف برق اردیبهشت ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

وی ضمن بیان اینکه میزان پیک مصرف سال گذشته در این استان یک هزار و ۸۰۰ مگاوات بود، گفت: هم اکنون نیروگاه های استان حداکثر توان تولید ۲ هزار ۳۰۰ مگاوات انرژی برق را دارند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان بالا بودن تولید نسبت به مصرف را دلیل بر عدم قطعی برق ندانست و ادامه داد: شبکه توزیع برق در کشور به هم متصل و وابسته اند و به همین دلیل باید همه مردم از جمله مردم استان گیلان مدیریت مصرف را الگوی رفتاری خود قرار دهند تا شاهد قطعی برق برای هیچ نقطه ای از کشور نباشیم.

هنرمند افزود: اما با توجه به گرمای زودرس هوا پیش بینی می شود که پیک مصرف برق گیلان در تابستان امسال به حدود ۲ هزار و ۳۰۰ مگاوات برسد که این امر به طور حتم مشکلاتی را برای نیروگاه های تولید برق  ایجاد می کند و امیدواریم که همه اقشار مردم در نوع و میزان مصرف برق ، صرفه جویی مناسب داشته باشند.

وی همچنین به دلایل اصلی قطعی برق در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: خاموشی های اخیر بخاطر کاهش میزان تولید برق به دلایل مختلف از جمله کاهش ذخایر آبی پشت سدها، کاهش نزولات آسمانی ، گرمای زودرس و همچنین رمز ارزهای غیرقانونی است.

هنرمند در ادامه گفت: وظیفه ذاتی صنعت برق ، ارایه خدمات دایمی به مشترکان است و از سوی دیگر همه واقفیم که قطع برق مشکلات زیادی را برای مردم به وجود می آورد.

خسارت ۳۰۰ میلیارد ریالی استخراج ارز دیجیتال به برق گیلان

وی همچنین به فعالیت مزارع غیرمجاز استخراج ارز دیجیتال در گیلان اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات صنعت برق کشور و امسال تاکنون چهار هزار و ۵۷۲ دستگاه رمز ارز غیرقانونی با همکاری نیروی اتنظامی کشف شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان گفت: پیش بینی می‌شود که این میزان استخراج ارز دیجیتال، حدود چهار میلیون کیلووات برق در گیلان مصرف کرده باشد که حدود ۳۰ میلیارد تومان به صنعت برق استان ضرر وارد کرد.

هنرمند بر انجام غیرضوری تمامی فرآیند مربوط به شرکت توزیع برق تاکیدکرد و یادآور شد: با مراجعه به سایت شرکت توزیع برق گیلان و نصب اپلیکیشن سامانه برق ایران (برق من) ضمن بهره مندی از خدمات غیرحضوری می توان از وضعیت مصرف خود مطلع شد و یا با مراجعه به سایت برق امید به نشانی اینترنتی http://bargh-omid.ir از اطلاعات مورد نیاز استفاده کرد.

گیلان با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۹۰ هزار مشترک برق دارد.