آستارا – ایرنا – رئیس مشارکت‌های اجتماعی اداره کل ورزش و جوانان گیلان گفت: امسال سمن‌های فعال این استان با همکاری مسئولان ورزش شهرستان‌ها ۱۸ طرح فرهنگی، اجتماعی و آموزشی اجرا کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فیروز عزت دوست روز دوشنبه در جلسه مجمع سازمان مردم نهاد رنگین کمان زندگی آستارا در اداره ورزش و جوانان این شهرستان افزود: بیشتر این طرح ها شامل کارگاه های آموزشی و مسابقات علمی و فرهنگی بوده و برای پیشگیری از شیوع کرونا، در فضای مجازی اجرا شده است.

وی اضافه کرد: برای اجرای طرح های دیگر به مسئولان سمن ها ۳۰۰ میلیون ریال اختصاص یافته است و سمن ها طرح های خود را با بهره گیری از ایده و ظرفیت جوانان نخبه، به اداره کل ورزش و جوانان گیلان ارائه دهند.

 وی با تاکید بر این که کیفی گرایی در برنامه ها و مطالبه گری باید در دستور کار سمنها باشد بیان کرد: با اعطای مجوز به سه سازمان مردم نهاد در شهرستان های گیلان، تعداد سمن های این استان به ۱۱۸ سمن افزایش یافت .

عزت دوست ادامه داد: سازمان های مردم نهاد جهت تقویت مشارکت اجتماعی مردم در حوزه های مختلف نقش دارند و یکی از کارکردهای آنها ارتقای سطح آگاهی مردم است.

وی با اشاره به این که  توانمندسازی اعضای سمن ها اهمیت دارد و عضویت افراد، به ویژه جوانان در سازمان های مردم نهاد می تواند علاوه بر پیشگیری از بزهکاری ها، باعث ارتقای سطح امنیت در جامعه شود افزود: در استان گیلان سمن ها در زمینه های علمی، پژوهشی، هنری، ادبی، آسیب های اجتماعی، گردشگری، امور بانوان، دینی و مذهبی فعالیت می کنند و جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله می‌توانند با مراجعه به سامانه سازمان های مردم نهاد جوانان، برای دریافت مجوز تاسیس سمن مورد نظر خود اقدام کنند.

رئیس اداره ورزش و جوانان آستارا نیز در این جلسه گفت: با همکاری سمن های این شهرستان، اجرای طرح جمع آوری کاغذهای باطله و فروش آن با هدف کمک به ساخت مدرسه در یکی از روستاها آغاز شده است.

وحید خاصی پور یادآور شد: در یک سال گذشته طرح های مختلفی نظیر کارگاه های آموزش سواد رسانه، پیشگیری از اعتیاد، جشنواره بازی های بومی و محلی و مسابقه ساخت آدم برفی، کمک به تهیه بسته های غذایی در طرح مواسات در این شهرستان اجرا شده است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و ۱۰ سازمان مردم نهاد در آن فعال است.

استان گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت ۱۱۸ سازمان مردم نهاد دارد.