رشت – ایرنا – معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تلاش های وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا گفت: سیستم سلامت در بحران کرونا سختی های بسیار زیادی را متحمل شده و در تولید واکسن نیز به‌ خوبی پیش رفته و امید است این تلاش ها نتیجه‌ بخش باشد.

سیما لاری روز دوشنبه در نشست مدیریت و مبارزه با بیماری ویروس کرونا و اجرای طرح شهید سلیمانی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان در رشت با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا افزود: وزیر بهداشت و سپاه شبانه روزی در حال فعالیت بوده و هیچ ماموریتی جز کنترل و قطع ویروس ندارند.

وی با ابراز خرسندی از اجرای موفق طرح در استان گیلان و پیشرفت ۲۷ درصدی آن افزود : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و معاون بهداشتی آن نقشه راه خوبی برای پیشبرد طرح دارند و اکنون نتیجه آن ملموس و پیشرفت‌ها مشخص است.

ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید سلیمانی در استان های شمال کشور خاطر نشان کرد: روحیه شهید سلیمانی خالصانه خدمت کردن و عاشق مردم بودن بود و اکنون مزین شدن این طرح به نام شهید سلیمانی موجب شده تا همه بیشترهمراهی و کمک کنند.

وی با تاکید به تقویت بنیه و سرمایه های اجتماعی در کشور با اجرای طرح شهید سلیمانی اضافه کرد: همه کشور و نظام در تلاشند تا طرح شهید سلیمانی به بهترین شکل ممکن اجرا شده و به انجام برسد.

فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه در کرونا پیشگیری مقدم بر درمان است، اظهار کرد: دو هزار و ۷۶ پایگاه مقاومت در استان وجود دارد که شناسایی، آموزش و بیماریابی کرونایی برای بسیجیان بسیار راحت است.

سردار محمد عبدالله پور افزود: در اجرای این طرح در هر خانه یک نفر به عنوان مسئول کرونا انتخاب و آموزش داده شده ضمن اینکه چند شماره تماس از ۴۰۳۰ و مراقبین بسیج به آن‌ ها داده می‌ شود تا در بروز مشکل سریع تماس بگیرند.

وی با بیان اینکه بیماران نیازمند در طرح غربالگری شهید سلیمانی حمایت می‌شوند، اظهار داشت: سپاه علاوه بر تامین غذا بیماران نیازمند در این طرح توجه نسبتا مطلوبی به آسیب پذیران بیمار در این طرح دارد و در مواردی حداقل حقوق مورد نیاز خانوار را در مدت زمان معین پرداخت می‌کند.

سردار عبدالله پور با بیان اینکه سپاه علاوه بر بیماریابی و حمایت از اقشار آسیب پذیر، ملزومات بهداشتی و حفاظت فردی خانوارها را نیز تامین می‌کند، خاطر نشان کرد: تاکنون ۲ هزار و ۵۲۵ تب‌سنج نیز برای اعتماد سازی و تب سنجی مردم استان توسط گروه‌های عملیاتی خریداری‌ شده و در اختیارشان قرارگرفته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نیز در این نسبت با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی به جهت بیماریابی گفت: مزین شدن طرح غربالگری به نام شهید سلیمانی موجب همدلی و هم‌افزایی همه نیروها در استان شده است.

دکتر ارسلان سالاری با بیان همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی و خدماتی با علوم پزشکی برای اجرای موفق‌ تر طرح شهید سلیمانی، افزود: سپاه و بسیج در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا با کادر سلامت بود و اکنون نیز همراه است و امیدواریم ویروس کرونا در این استان پیش‌تر کنترل شود.

وی با بیان اینکه اکنون افروزن بر ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت گیلان غربالگری شده‌اند، اظهار داشت: یک هزار و ۲۰۰ نفر در این طرح مشکوک و ۶۲ درصد آنها توسط پزشک ویزیت شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه از ۴۳ درصد افراد ویزیت شده، نمونه‌گیری نیز انجام گرفته، خاطر نشان کرد: تست کرونا ۱۹ درصد از افراد نمونه‌گیری شده مثبت شده است.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد موارد مشکوک ویزیت شده توسط پزشک تحت قرنطینه خانگی قرار گرفته اند، اضافه کرد: مواد مثبت کووید ۱۹ به صورت ۱۰۰ درصد تحت مراقبت قرار دارند.