به مناسبت انتشار کتاب «گیلان عصر قاجار به روایت دیمیتری ارماکوف»، به کوشش مهرداد اسکویی و هادی میرزانژاد موحد، ششصد و هفتمین شب از شب‌های بخارا به «دیمیتری ایوانوویچ ارماکوف» اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، این برنامه در ساعت پنج بعدازظهر روز یکشنبه سوم خردادماه ۱۴۰۰ در فضای مجازی برگزار خواهد شد.

دیمیتری ایوانویچ ارماکوف (Dimitri Ivanovich Ermakov) در سال ۱۸۴۶ میلادی متولد شد. محل تولد وی به‌درستی مشخص نیست، اما به احتمال زیاد شماخ (Shemakhi) در نزدیکی باکوست.

او با راهنمایی و توجه ویژه پدرش در سال ۱۸۶۰ در مدرسه توپوگرافی آنانوری (Ananuri) تحصیل و کسب مهارت کرد. هم‌چنین از طریق پدرش به محافل سطح بالای جامعه گرجستان راه یافت و با معماران، نقاشان، باستان‌شناسان و انسان‌شناسان روابط دوستانه‌ای برقرار کرد. بر اساس شواهد، ارماکوف از سال ۱۸۶۰ فعالیت عکاسی‌اش را آغاز کرد و در سال ۱۸۶۷ موقعیتش را در جایگاه عکاس حرفه‌ای تثبیت کرده بود.

وی در نمایشگاه‌های بین‌المللی بسیاری شرکت کرد و در طول زندگی‌اش ۳۶ جایزه بزرگ عکاسی را از نمایشگاه‌هایی که داخل و خارج از روسیه برگزار شد، دریافت کرد. این عکاس بزرگ و نامی به سال ۱۹۱۶، در هفتاد سالگی چشم از جهان فرو بست.
کتاب گیلانِ عصر قاجار در عکس‌های دیمیتری ارماکف، در برگیرندۀ ۲۴۶ عکسِ ثبت‌شده توسط وی از شمال ایران در محدوده استان گیلان تا حوالی قزوین است.
در این شب، گریگول برادزه، لیکا ماماتساشویلی، نیکول ناخوتسریشویلی، ایرینا کوشوریدزه، روبرت واهانیان، ناصر فکوهی، احمد چایچی، مهرداد اسکویی و هادی میرزانژاد موحد درباره وجوه گوناگون زندگی و آثار دیمیتری ارماکوف سخنرانی خواهند کرد.

شب «دیمیتری ارماکوف» در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:
Telegram.me/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
www.bukharamag.com
facebook.com/bukharamagzine
aparat.com/bukharamag

انتهای پیام