رشت – ایرنا – رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: هم اکنون پنج هزار و ۴۰۰ خانه هلال در کشور فعال است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کریم همتی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح همزمان ۲۳۰ خانه هلال روستایی استان گیلان در استانداری اظهار داشت: ایده راه اندازی خانه های هلال از چند سال گذشته مطرح شده بود اما به هر دلیلی متوقف شد اما با راه اندازی پنج هزار و ۴۰۰ خانه هلال در کشور گام موثری برداشته شده است.

وی با بیان اینکه راه اندازی ۳۷ هزار خانه هلال روستایی در کشور در برنامه های جمعیت هلال احمر را مد نظر داریم، اضافه کرد: راه اندازی خانه های هلال روستایی را در مناطق مختلف، بیشتر در مناطق صعب العبور آغار کرده ایم.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به اهمیت راه اندازی خانه های هلال برای امداد رسانی تا قبل از ورود نیروهای امدادی خاطر نشان کرد: ایده خانه های هلال به این شکل است که با استفاده از ظرفیت مردمی و بدون توان دولت بتوانیم مردم را گرد هم آورده و آموزش های لازم را به آنان ارایه دهیم تا در حوادث برای امدادرسانی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه راه اندازی خانه های هلال تا رسیدن به هدف مورد نظر باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار داشت: راه اندازی و فعالیت خانه های هلال باید به خاطر مردم تقویت شود.

رئیس جمعیت هلال احمر کشور امدادرسانی و دلجویی از مردم بعد از وقوع حوادث را بسیار مهم دانست و خاطر نشان کرد: اینکه اولین گروه بعد از حوادث به مردم می رسند و برای نجات آنها اقدام می کنند، مایه آرامش است لذا خانه های هلال در این باره نقش مهمی دارند.

وی با اشاره به اهمیت آموزش همگانی امداد و نجات به مردم اظهار داشت: آموزش همگانی به مردم را با استفاده از فضای مجازی، در پادگان ها و دانش آموزی و سایر گروه ها پیش می بریم.

همتی درباره فعالیت خانه های هلال در گیلان خاطر نشان کرد: این استان در راه اندازی خانه های هلال اول است به طوری که ۱۰ درصد خانه های هلال کشور در گیلان فعال است.

۲۳۰ خانه هلال روستایی امروز “چهارشنبه” به صورت ویدئو کنفرانس با حضور کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر کشور در مناطق مختلف استان گیلان افتتاح شد.

استان گیلان دارای بیش از ۲۷ پایگاه امداد و نجات، ۱۶ شعبه و یک فروند بالگرد است.

افتتاح انبار امدادی فومن، پایگاه های امداد و نجات زیاز رودسر و آغوزی سیاهکل، بازدید از مرکز توانخبشی “درمانگاه صلح و داروخانه” هلال احمر و افتتاح بانک امانات هلال احمر از برنامه های سفر یک روزه رئیس جمعیت هلال احمر کشور به استان گیلان است.