ایسنا/گیلان مدیر ادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، از رونمایی از ۱۵ عنوان مجموعه شعر شاعران گیلانی در حوزه انقلاب و دفاع مقدس خبر داد و عنوان کرد: در هفته بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر از شش عنوان کتاب رونمایی می شود.

اسماعیل محمدپور در گفت وگو با ایسنا از گیلان، از برگزاری نخستین همایش استانی ادبیات پایداری در استان گیلان خبر داد و اظهار کرد: این همایش مختص مقالات علمی و پژوهشی مرتبط با حوزه ادبیات دفاع مقدس بوده و سایر حوزه های ادبیات همچون شعر و داستان و… در این دوره حضور ندارند.

وی با اشاره به انتشار فراخوان همایش استانی ادبیات پایداری گیلان در اسفند ۹۹، افزود: قرار بود این همایش در راستای کنگره ملی ادبیات پایداری برگزار شود، اما به واسطه برگزاری زودهنگام کنگره در سال ۹۹، همایش را در سال ۱۴۰۰ برگزار کردیم تا کیفیت مقالات دریافتی افزایش پیدا کند.

مدیر ادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با بیان اینکه داوران در حال بررسی مقالات رسیده به دبیرخانه همایش هستند، تصریح کرد: نخستین همایش استانی ادبیات پایداری با همت اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان گیلان و با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و دانشگاه فرهنگیان استان برگزار می شود. همچنین مراسم اختتامیه همایش نیز ۱۰ خرداد در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد رشت برگزار خواهد شد و برگزیدگان فرصت ارائه مقالات خودشان را پیدا می کنند.

محمدپور، در ادامه از رونمایی از ۱۵ عنوان مجموعه شعر شاعران گیلانی در حوزه انقلاب و دفاع مقدس خبر داد و عنوان کرد: پنج مجموعه شعر مربوط به پنج شاعر متوفی گیلانی است که در حوزه انقلاب و دفاع مقدس شعر می سرودند.

وی مرحوم غلامرضا رحمدل، مرحوم بهمن صالحی، مرحوم سید محمد عباسیه کهن، مرحوم محمد شایق و مرحوم احمد گرگین را پنج شاعر متوفی گیلانی دانست که در حوزه دفاع مقدس شعر می سرودند و اضافه کرد: مرحوم محمد شایق و مرحوم احمد گرگین در زمان حیاتشان هیچ کتاب منتشر شده ای نداشتند و لذا این دو مجموعه شعر نخستین کتاب هایی است که از این دو شاعر فقید به چاپ می رسد.

مدیر ادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، با بیان اینکه پنج مجموعه شعر مذکور تحت عناوین «دست های آبی دعا؛ احمد گرگین»، «خورشید نمی میرد؛ محمد شایق»، «گل و ساتور؛ غلامرضا رحمدل»، «باران افقی؛ بهمن صالحی» و «مکتب مهتاب؛ سید محمد عباسیه کهن» رونمایی خواهد شد، گفت: همچنین ۱۰ مجموعه شعر از شاعران حاضر رونمایی می شود؛ البته برخی از این کتاب ها نخستین اثر شاعرانشان هستند که خوشبختانه در حوزه دفاع مقدس سروده شده است.

محمدپور، «۱۷۵ ماهی» علی پورحسن، «ترانه خوان باران» رسول شریفی، «سیم آخر» جمشید عباسی، «یکی بود در دلت که نبود» سمیه ربیعی، «عاشقانه های مجنون» سعیده اصلاحی، «لب های مخملی» اسماعیل محمدپور، «زیرخاکی های عزیز درد استخوان گرفته اند» یوسف هدایتی، «سرفه با طعم خردل» فرزاد حسین زاده، «در آسمان خانه ای دارد» فرامرز محمدی پور و «شب سپید» روزبه فروتن پی را از جمله عناوین ۱۰ مجموعه شعر دیگر دانست که همزمان با ۱۰ خرداد رونمایی می شود.

وی با بیان اینکه در هفته بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر از شش عنوان کتاب رونمایی می شود، تصریح کرد: یکی از این کتاب ها «۲۵ سال تا کربلا» است که به قلم سید فاطمه صغری میرسیار زندگی روحانی پاسدار شهید «جانعلی جعفری» را روایت می کند. کتاب «ماه مجلس» نیز روایتی از زندگی پاسدار شهید سید اکبر میرسیار است که توسط سید فاطمه صغری میرسیار به نگارش درآمده است.

مدیر هنری و سینمایی اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، «پله برزیلی در شلمچه» تالیف محمود رنجبر را از دیگر کتاب ها دانست و متذکر شد: کتاب «خاطره خون و خاک» که توسط اعظم خوش خلق سیما نگارش شده و به خاطرات ایثارگران کمیته امداد می پردازد نیز رونمایی خواهد شد. رونمایی از کتاب های «از محراب تا خاکریز» با موضوع مبارزه و رزم پنج تن از روحانیون گیلانی و «نگاهم در جاده جا ماند» روایتی از زندگی روحانی شهید طاهر رمضان نیا نیز صورت می گیرد.

وی از آغاز فراخوان و افتتاحیه پنجمین دوره جشنواره ملی تولیدات هنری «فانوس» از خرداد امسال خبر داد و عنوان کرد: آخرین مهلت شرکت در این جشنواره که ویژه تولیدات هنری و سینمایی ادارات کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان هاست، تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ بوده و آثار برگزیده هنرمندان بعد از داوری در استان به مرحله کشوری راه می یابد.

مدیر ادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، جشنواره مذکور را دارای پنج بخش هنرهای نمایشی(تئاتر صحنه ای، تئاتر خیابانی و نمایشنامه)، موسیقی و سرود(موسیقی با کلام، موسیقی بی کلام، سرود دانش آموزی و همخوانی)، هنرهای تجسمی و سنتی(عکس، نقاسی دستی، نقاشی دیجیتال، طراحی پوستر و بیلبورد، خوش نویسی نستعلیق و آثار حجمی)، رادیویی(نمایش رادیویی و پادکست) و تلویزیونی و سینمایی(فیلم ها و سریال های داستی بلند و کوتاه، تله تئاتر، انیمیشن، مستند بلند و کوتاه و نماهنگ) دانست و اضافه کرد: اختتامیه جشنواره «فانوس» در استان خراسان رضوی برگزار می شود.

محمدپور، با اشاره به برگزاری اختتامیه چهارمین دوره جشنواره «فانوس» در سال ۹۹ به صورت مجازی، تاکید کرد: استان گیلان سه برگزیده ملی در سه بخش از جمله مجید کاظم زاده مژدهی در بخش تئاتر صحنه ای، اکبر محمودی در بخش نماهنگ و افشین میرزایی در بخش عکس داشت.

وی همچنین از برگزاری سومین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه و فیلم نامه «رسام» در حوزه دفاع مقدس و مقاومت خبر داد و بیان کرد: فراخوان جشنواره همزمان با سوم خرداد رونمایی می شود.

مدیر ادبیات و انتشارات اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، شهیدان، جانبازان، آزادگان، رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس، مدافعان وطن، مدافعان حرم، مجاهدان جهاد و مقاومت اسلامی، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و ایثار اجتماعی(مدافعان سلامت، جهادگران بلایای طبیعی و کمک های مومنانه) را از جمله محورهای جشنواره «رسام» دانست و یادآور شد: هدف جشنواره انتقال مفاهیم ارزشی با تاکید بر جبهه مقاومت اسلامی و پاسداشت مدافعان حرم و اشاعه فرهنگ و هنر دفاع مقدس در بین فیلم سازان جوان است.

وی با بیان اینکه جشنواره «رسام» در دو بخش فیلم ۱۸۰ ثانیه ای(مستند، داستانی، پویانمایی و نماهنگ) و فیلم نامه برگزار می شود، ادامه داد: همه فیلم سازان نهادها و سازمان های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی می توانند در این جشنواره شرکت کنند. همچنین کلیه فیلم های کوتاهی که از سال ۹۸ تاکنون با موضوع جشنواره و در مدت زمان ۱۸۰ ثانیه تولید شده اند می توانند مسابقه دهند.

محمدپور، با اشاره به برگزاری اختتامیه در بهمن ۱۴۰۰ به میزبانی استان خوزستان، اظهار کرد: جوایز بخش داخلی شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و ۵۰ میلیون ریال هدیه نقدی و جوایز بخش خارجی شامل تندیس جشنواره و دیپلم افتخار و سه هزار یورو هدیه نقدی است.

وی از طراحی، تولید و ساخت کمیک موشن «آقای قهرمان» توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: این کمیک موشن هفت دقیقه ای که زندگی سردار شهید حسین املاکی را از دوران کودکی تا لحظه شهادت روایت می کند، ویژه مخاطبان کودک و نوجوان است.

مدیر هنری و سینمایی اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، عصر حاضر را عصر موجزگویی دانست و گفت: با توجه به اهمیت مخاطب شناسی، کمیک موشن «آقای قهرمان» برای کودکان و نوجوانان طراحی شده و به زودی در فضای مجازی و شبکه استانی پخش می شود.

وی همچنین از تولید نماهنگ چهار دقیقه و ۴۵ ثانیه ای «فرمانده» در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: شعر، موسیقی، خوانندگی و فیلم نماهنگ مذکور تولیدی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان بوده و غیر آرشیوی است. مینا غلامی ترانه سرا، علی پژمان آهنگ ساز و خواننده، شروین معینی میکس و مستر و زینب بغیار، محمدپارسا جوادپور و علی پژمان از بازیگران این نماهنگ هستند.

محمدپور، نماهنگ را نوعی فیلم کوتاه دانست و اظهار کرد: وقتی یک فیلم کوتاه با آهنگ تلفیق می شود یک اثر هنری خلق می کند که باعث جذابیت بیشتر برای مخاطبان می شود لذا نماهنگ در عرصه دفاع مقدس می تواند به انتقال پیام کمک کند و بر مخاطب اثر مضاعف داشته باشد.

انتهای پیام