آستارا – ایرنا – مدیر شبکه بهداشت و درمان تالش از ارائه آموزش‌های بهداشتی به ۴۰ هزار شهروند به عنوان سفیران سلامت خبر داد و گفت: این افراد برای ارتقای سطح بهداشت جامعه و ارائه کمک‌های خودمراقبتی به مردم فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر بختیار حیدرنیا روز چهارشنبه در نشست خبری در سالن اداره ارشاد اسلامی تالش اظهار داشت: طرح سفیران سلامت با همکاری آموزش و پرورش، به شکل هر خانه یک سفیر سلامت فعال شده و در ارتقای سطح ایمنی بهداشتی جامعه موثر است.

وی از اخذ مجوز شبانه روزی شدن درمانگاه شهر لیسار خبر داد و افزود: فعالیت شبانه روزی این مرکز درمانی از ۲ هفته آینده آغاز خواهد شد و مجوز تاسیس داروخانه شبانه روزی در مراکز بخش های اسالم، حویق و کرگانرود نیز اخذ شده است.

وی نبود آنتن تلفن همراه و رمپ تردد معلولان در بیمارستان شهید نورانی تالش را مهمترین مشکلات این مرکز درمانی عنوان کرد و از تداوم پیگیری ها برای رفع این مشکلات خبر داد.

حیدرنیا با اشاره به کمبود شدید بهورز در شهرستان تالش گفت: مجوز جذب ۶۱ بهورز گرفته شده است و با برگزاری آزمون استخدام و طی مراحل اداری لازم، مشغول به کار خواهند شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان تالش افزود: مرکز ۱۶ساعته معین در شبکه بهداشت شهر تالش و مرکز ۲۴ ساعته جامع سلامت بخش حویق برای پایش کرونا فعال است و از زمان شیوع کرونا تا امروز ۲۸ هزار و ۵۰۷ آزمایش کرونا انجام شده و تست ۱۱ هزار و ۸۰۹ نفر مثبت بوده است و ۲ هزار و ۸۲۲ نفر بستری و ۱۶ هزار و ۷۹۸ نفر توسط پزشکان خانواده و بهورزان قرنطینه شده اند.
وی ادامه داد: شهرستان تالش هشت هزار و ۴۰۶ بیمار دیابتی، ۱۹ هزار و ۴۳۶ نفر مبتلا به فشار خون و ۷۳۵ بیمار سرطانی دارد.

شیوع ویروس کرونا در جهان، کشورها را به اتخاذ تدابیر بهداشتی و درمانی برای سلامت عمومی وادار کرده و در کشور ما نیز یکی از این طرح ها، آموزش و فعال سازی سفیران سلامت است.
شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و بخش های مرکزی، اسالم، کرگانرود و حویق در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.