رشت – ایرنا – رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه انزلی با بیان اینکه شرکت در انتخابات برای اعتلای کشور ، وظیفه ملی هر ایرانی است گفت: جمعیت ارامنه انزلی مانند سالهای گذشته در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر شرکتی فعال خواهند داشت و این مسئله را مسئولیت و حق شهروندی هر ایرانی می داند.

“سیمون هوسپیان” روز سه شنبه در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: انتخاب رئیس جمهور در هر کشور برای تحقق و پیشبرد دموکراسی و مردم سالاری کار اقدام بسیار مهم و مسئولیتی اجتماعی است و ما اقلیت ارامنه نیز در این مسئولیت ملی و میهنی شرکت خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: برای توسعه سیاسی و اقتصادی به ویژه در حوزه رفاه و تامین اجتماعی که اصلی ترین مسئله هر جامعه و کشوری است، مردم باید در انتخابات به عنوان اصلی ترین کنش سیاسی شرکت و با انتخاب اصلح دِین خود را به کشور و نظام ادا کنند.

رئیس شورای خلیفه گری ارامنه انزلی انتخاب فرد اصلح برای زمامداری کشور را از الزامات جامعه ایران عنوان کرد، گفت: بهترین راهکار ارتقاء کشور شرکت گسترده در انتخابات بوده و برای مصلحت کشور نیاز است که رییس جمهوری اصلح اداره امور را بر عهده داشته باشد.

هوسپیان یکی از مهمترین دستاوردهای حضور گسترده مردم در انتخابات را افزودن بر اعتبار ایران در مجامع بین المللی دانست و اضافه کرد: یکی از راههای رفع تحریم های ظالمانه ، مهار تورم داخلی و دسترسی به بازارهای جهانی در کنار انتخاب فردی اصلح و کاردان برای ریاست جمهوری، نمایش وحدت و یکپارچگی سیاسی و اجتماعی است که در انتخابات متبلور می شود.

وی همچنین به انتخابات شورای شهر نیز اشاره کرد و گفت: در مقیاس کوچکتر مردم با شرکت گسترده در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می توانند با انتخاب فردی مناسب بسیاری از مشکلات شهر و روستای خود را حل و فصل کرده و در آینده نتایج این انتخاب های صحیح را در رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور شاهد باشند.

هوسپیان تاکید کرد: ما ایرانیان در هر مذهبی اول ایرانی هستیم و ضرورت شرکت و حضور در انتخابات را درک می کنیم لذا جمعیت ارامنه انزلی همچون سالیان گذشته پای صندوق های رای خواهد رفت.

طبق اصل ۶۴ قانون اساسی، در انتخابات نمایندگی مجلس زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده و مسیحیان آشوری و کلدانی مجموعا یک نماینده و مسیحیان ارمنی جنوب و شمال هرکدام یک نماینده انتخاب می‌کنند و آرای خود را در صندوق های جدا گانه مستقر میریزند اما در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر به نزدیکترین شعبه مراجعه کرده و رای می دهند .

ارامنه شهرستان بندرانزلی که در سال های نه چندان دور، شمارشان حدود چهار هزار نفر برآورد می شد؛ بتدریج برای کسب و کار و تحصیل به شهرهای بزرگ ایران و سایر کشورها مهاجرت کردند و در حال حاضر، تعداد آنها به حدود ۱۱ خانوار و ۳۰ نفر می رسد. 
بر اساس شواهد تاریخی سابقه اسکان ارامنه در شمال ایران به سال ‎۱۱۵۰ شمسی باز می گردد. در طول این سال ها همواره دوستی، مودت و درک متقابل بین شهروندان ارمنی و مسلمان انزلی وجود داشته است.