لاهیجان – ایرنا – فرماندار شهرستان لاهیجان از تبدیل وضعیت کرونایی این شهرستان از زرد به نارنجی و اعمال محدودیت برای گروهای شغلی ۳ و ۴ خبر داد.

دکتر محمودی فرماندار شهرستان لاهیجان با اشاره به لزوم کنترل تردد خودروها برای کنترل روند افزایشی شیوع کرونا در گفت وگو با ایرنا افزود: خودروهای پلاک مخدوش برابر با ضوابط و دستورالعمل ها توسط پلیس راهور توقیف خواهند شد.
وی با اشاره به اینکه در وضعیت نارنجی به طور موقت محدودیت ترافیکی ساعت ۹ شب را اجرا نمی کنیم، تصریح کرد: در وضعیت نارنجی مشاغل گروه ۳ و ۴ با محدودیت روبرو هستند.
فرماندار در ادامه با اشاره به اجرای طرح غربالگری خانه به خانه شهید سلیمانی خاطرنشان کرد: ۱۱ هزار و ١١٧ خانوار در طرح در سطح شهرستان پایش شده اند.

اعمال محدودیت‌های دو هفته گذشته در ترددهای شهری، بین شهری و استانی در سطح کشور و تعطیلی بخشی از صنوف گرچه باعث شد وضعیت قرمز بسیاری از شهرستان‌های قرمز کشور به نارنجی تبدیل شود، در برخی از شهرستان‌های شمالی کشور از جمله گیلان وضعیت معکوس شد و دو شهر به شهرهای قرمز استان افزوده شد و لاهیجان، آستانه اشرفیه و رضوانشهر و برخی دیگر از وضعیت زرد به نارنجی تبدیل شدند.

در همین حال وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز وضعیت استان‌های شمالی نگران کننده توصیف کرد و گفت: پای کرونا به روستاها و ارتفاعات این مناطق کشیده شده است و از مردم می‌خواهیم که به ما توصیه‌ها توجه کنند و بدانند ویروس پیچیده‌تر از اردیبهشت ماه است و به مراتب سن‌های پایین‌تر را به طور پیچیده‌تر به کام مرگ می‌برد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان لاهیجان که روز گذشته از روستاهای بالارودپشت، بارکوسرا، اکبرآباد و پهمدان روند اجرای طرح (خانه و محله محور) سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بازدید کرد در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعته گذشته بیش از یک هزار خانوار مورد غربالگری قرار گرفتند، بر پایش و غربالگری تمامی سکونتگاه‌های شهرستان تاکید کرد.
دکتر محمدتقی نجف زاده با اشاره به همکاری خوب شهروندان در اجرای این طرح، خواستار استمرار همکاری همه شهروندان برای اجرای طرح غربالگری شد و تصریح کرد: این همکاری در شناسایی وضعیت موجود، نیازها و امکانات مورد نیاز برای ارایه خدمات مناسب‌تر برای ریشه کنی این ویروس ضروری است.
به گفته وی، مقابله همگانی و رعایت پروتکل‌های اعلامی بویژه استفاده از ماسک و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضرور، خط مقدم مقابله با این ویروس است و چنانچه نتوان از شیوع این ویرویس در این مرحله جلوگیری کرد متاسفانه در گام‌های بعدی مقابله و مبارزه با این ویروس و ارایه خدمات شایسته به شهروندان به دلیل گستردگی و تصاعدی بودن مبتلایان با مشکلات جدی روبرو می‌شود.
در اجرای طرح شهید سلیمانی در سطح شهرستان لاهیجان، دویست تیم سه نفره از بسیجیان آموزش دیده در قالب تیم‌های حمایتی خانه به خانه و محله به محله، به انجام غربالگری همشهریان می‌پردازند.

در شهرهای نارنجی بنابر اعلام سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت گروه‌های ۳ و ۴ شغلی و مراکز تجمعی مانند پاساژهای سربسته و برخی اماکن فرهنگی و مذهبی ممنوع است.