رشت- ایرنا- معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گیلان اعلام کرد : سرپرستان هفت تور غیرمجاز گیلانگردی در استان تذکر گرفتند و سرپرست سه گروه از آنان به مراجع قضایی معرفی شدند.

حمیدرضا آذرپور شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این گروه ها فاقد مجوز بوده و از طریق فضای مجازی و بصورت غیرقانونی اقدام به تبلیغ برای برپایی تور کرده بودند.
وی اظهار داشت: تورهای غیرمجاز گیلانگردی یادشده که در گشت مشترک این اداره کل و نیروی انتظامی از اجرای آنها ممانعت شد قصد برگزاری تور غیر قانونی به شهرستان های رودبار ،تالش و ماسال را داشتند.
وی ادامه داد: یکی از دلایل توقیف چهار خودروی برگزار کننده تورهای غیر مجاز یاد شده با ۶۷ سرنشین رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی است.
آذرپور اظهار داشت : سرپرستان این گروه ها با هماهنگی عوامل انتظامی به مرجع قضایی معرفی شدند تا اقدامات قانونی لازم برای برخورد قاطع با آنان صورت گیرد.
آذر پور گفت: همه تبلیغاتی که در روزهای اخیر در خصوص اجرای تورهای گردشگری منتشر شده، از سوی افراد سودجو انجام گرفته است و از مردم می خواهیم در صورت مشاهده چنین تبلیغاتی به معاونت گردشگری اداره کل اطلاع دهند.
 وی اضافه کرد: اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان تابع تصمیمات ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا بوده و حفظ سلامت هموطنان و گردشگران اولویت اصلی این اداره‌کل بشمار می‌آید و در این راستا با افراد و گروه‌هایی که برخلاف پروتکل‌های اعلامی نسبت به برگزاری تورهای گردشگری اقدام نمایند بدون اغماض برخورد خواهد شد.
آذرپور خاطرنشان کرد: تقاضا داریم، گردشگران از هرگونه سفر با گروه‌های غیر مجاز گردشگری پرهیز کنند زیرا در صورت بروز حادثه هیچ گونه پوشش بیمه‌ای برای جبران خسارات ناشی از حادثه وجود نداشته و مسئولان این گروه‌ها تعهد قانونی نسبت به مسافران و حوادث ندارند.
بنا به گفته نماینده عالی دولت در گیلان؛ با توجه به لزوم تلاش برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در تعطیلی عید فطر تمامی سواحل و تفرجگاه‌های برون‌شهری استان مسدود شده بود.
ارسلان زارع با بیان اینکه همچنان میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در استان از میانگین کشوری پایین‌تر است، گفت: از همه شهروندان و هم‌استانی‌ها انتظار می رود که برای قطع زنجیره انتقال ویروس، الزامات بهداشتی را همچنان به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند.
گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استانهای درگیر شیوع کرونا در کشور بود و لطمات زیادی را از این بابت متحمل شد.